Hindistan merkezli tüccar platformu Pine Labs, ödeme devi Mastercard’dan aldığı yatırımla unicorn statüsüne erişti.

Yatırım, iki şirket arasındaki “bölgedeki tüketiciler için uygun elektronik ödeme seçeneklerinin hızlı büyümesini sürdürme” ortaklığının bir parçası olarak gerçekleşti.

Anlaşmanın detayları açıklanmamış olmasına rağmen Time of India, yatırımın 100-150 milyon dolar civarında olduğunu ve bunun da Pine Labs’ı 1,5 milyar dolarlık bir değerlemeye ulaştırdığını söylüyor.

Ypılan iş birliğiyle, mağazada ve çevrimiçi kasada geniş bir kart yelpazesi ve gerçek zamanlı ödemelere dayalı taksit finansmanı sağlanacak.

1998 yılında kurulan Hindistan firması yılda 30 milyar dolarlık ödeme işlemi gerçekleştiriyor ve yaklaşık 450.000 ağ noktasında 140.000 tüccara hizmet veriyor. Şirket, ikisi kurumsal destekçilerden gelen altı finansman turundan geçti. Hindistan’ın en büyük e-ticaret perakendecisi Flipkart, 2019 yılının Temmuz ayında firmaya 99 milyon dolar yatırım yapmıştı. 2018 yılında ise PayPal Ventures ve Actis tarafından da desteklenen 207 milyon dolarlık bir yatırım almıştı.

Pine Labs’ın hissedarları arasında ilk olarak 2009 yılında yatırım yapan ve şu anda en büyük hissedarı olan Sequoia India bulunuyor.

Pine Labs kurucusu Lokvir Kapoor yatırımla ilgili olarak: “Birlikte, büyümemizi artırmak,  Hindistan ve ötesindeki müşterilerin artan ihtiyaçlarını karşılamamızı sağlamak için Mastercard’ın küresel varlığını ve teknoloji altyapısını kullanma konusunda eşsiz bir fırsat yakaladık” ifadelerini kullanıyor.

Mastercard Asya Pasifik Eş Başkanı Ari Sarker ise: “Akıllı cihazlar insanların alışveriş yapma şeklini değiştiriyor. Bu ortaklık ile yenilikçi çözümler geliştirmeye ve insanlara doğrudan parmaklarının ucunda yeni ödeme yöntemleri sunmaya devam ediyoruz. Pine Labs ile güçlerimizi birleştirerek tüketicilere seçim yapma, Güney Asya ve dünyadaki müşterilerimiz için tercih edilen ortak olma stratejimizi güçlendiriyoruz.” açıklamalarında bulundu.