İngiltere Gelir ve Gümrük İdaresi tarafından yaptırılan bağımsız bir incelemeye göre İngiltere’nin finansal hizmetler sektöründeki yetenek kriziyle başa çıkmak için acil bir eylem planına ihtiyaç var.

Finansal Hizmetler Komitesi tarafından yapılan inceleme, İngiltere finansal hizmetler sektörünün, yetenek krizini ele almak için şimdi eyleme geçmezse rakip küresel merkezler ve sektörlerle bu savaşını kaybedeceği konusunda uyarıyor.

Londra’nın finansal hizmetler sektörü işgücünün yüzde 17’si AB’den olduğu için, bu dönem için gereken yetenekli kişileri çekme ve koruma ihtiyacı Brexit’ten etkilenecektir.

Zorluğun üstesinden gelmeye yardımcı olmak için rapor, sektörde ihtiyaç duyulan becerileri belirleyebilecek ve bu alanlarda eğitimi artırabilecek işveren tarafından finanse edilen bir Finansal Hizmetler Beceri Komisyonu oluşturulmasını öneriyor.

Yapılan araştırmalara göre New York finans sektöründe çalışmak için Londra’dan daha cazip bir merkez olmaya başlıyor. Bunun yanı sıra finansal hizmetlerin doğası gereği yapılan işler otomasyonla birlikte değişmeye başlıyor. Artık geleneksel olarak işçiler tarafından yerine hetirilen birçok görev otomasyonla halledilebiliyor.

Rapor, daha yetenekli kişilere olan güvenin artacağını ve blokzinciri, bulut tabanlı platformlar ve yapay zeka gibi bir dizi yeni teknolojiyle bağlantılı teknik ve dijital rollerde önemli bir büyüme olacağını söylüyor.

Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.