Dünya Ekonomik Forumu, merkez bankalarının dijital paraların yaratılmasını araştırmasına yardımcı olmak için tasarlanmış bir araç takımı hazırladı.

Geçtiğimiz hafta Uluslararası Ödemeler Bankası’nın araştırması, merkez bankalarının yüzde 80’inin bir tür CBDC çalışmasıyla meşgul olduğunu ve yüzde 10’unun üç yıl içinde bu paraları yayınlaması beklediğini ortaya koydu.

WEF’in araç takımı, merkez bankalarının konuya dair karmaşıklıkları çözmelerine yardımcı olmayı, maliyetler ve faydalar yoluyla kapsamlı riske duyarlı bilgiler sağlayan bir karar kılavuzu olmayı amaçlıyor.

Bu kılavuz, perakende, toptan satış, sınır ötesi CBDC ve “hibrit CBDC” gibi özel para alternatiflerini de kapsıyor.

WEF’in araç takımına dair yayınladığı dokümanda yer alan ifadeler şöyle:

Politika yapıcılar bu süreçte ilerlerken CBDC’nin düzenleyici hedefleri destekleyen yeni yetenekleri nasıl geliştirebileceğini ve yeni riskler veya uyumluluk açıkları getirebileceğini de düşünmelidirler.

CBDC potansiyel olarak, ödeme sistemlerinde gelişmiş güvenlik ve esneklik gibi politika hedeflerine ulaşmak için bir araç olarak kullanılabilir. Bunlara ödeme sistemlerinin verimliliğini, erişimini ve rekabet gücünü arttırmak, merkez bankalarına daha iyi veri iletimi ve finansal katılım örnek gösterilebilir.

WEF’in yayınladığı dokümanın tamamına buradan ulaşabiliriniz

KaynakFinextra