Seattle merkezli para transferi hizmeti şirketi Remitly, göçmen toplulukları için tasarlanmış, ücretsiz ve ileri uyumluluk teknolojisine sahip mobil bankacılık hizmeti olan Passbook ile bankacılık işine giriyor.

Remitly, milyarlarca dolarlık küresel para transferi pazarında MoneyGram ve Western Union gibi köklü sağlayıcılara rakip olarak kendini kanıtlamış bir şirket. Firmanın küresel para transferi ağı yıllık 6 milyar doların üzerinde bir işlem hacmine sahip.

Geçtiğimiz yaz 135 milyon dolar değerinde bir yaratım turunu kapatan şirket şimdi de ABD’de yaşayan 44 milyon yetişkin göçmeni hedefleyen bir bankacılık hizmeti sunmak istiyor.

Remitly CEO’su Matt Oppenheimer konuyla ilgili olarak: “Passbook, Remitly’nin, ailelerini başka bir ülkede yaşamak ve çalışmak için geride bırakmanın büyük fedakarlığını yapan milyonlarca göçmenin hayatını dönüştürme misyonunun bir sonraki adımı.” ifadelerini kullanıyor.

Passbook hizmetini kullanmak isteyen müşteriler, ITIN veya pasaport gibi göçmenlerin ortak kimliğini kullanarak dijital olarak doğrulanabiliyor. Sosyal güvenlik numarası gerekmiyor.

Hesap, küresel olarak kullanılmak üzere tasarlanmış, ulusal bayrakla özelleştirilebilen bir Visa banka kartı ile geliyor. Dış işlem ücreti ve hesap ücreti ise olmayacak. Fonlar, Sunrise Banks ile yapılan anlaşma sayesinde FDIC sigortalı.

Passbook ile temelde bankacılık erişimi olmayan kesime hizmet verecek olan Remitly’nin CEO’su Oppenheimer, hiç kimsenin bankacılık ve finansal hizmetlerden mahrum kalmaması gerektiğini söylüyor.

KaynakFinextra