Ödeme hizmetleri devi Worldline, rakibi Ingenico’yu satın almak için 8,6 milyar dolarlık bir anlaşmaya imza atacak. Yılın en büyük satın alımlarından olan bu anlaşma kendi sektörünün de en büyük birleşmelerinden biri olacak.

Fransa merkezli iki şirket uzun süredir birbirleriyle temas halindeydi. Avrupa’da gerçekleşecek en büyük anlaşmalardan biri olan satın alımın yüzde 81’i hisse senedi, yüzde 19’u ise nakit olarak gerçekleştirilecek. Anlaşma kapsamında Ingenico hissedarları, 7 Ingenico hissesi karşılığında 11 Worldline hissesi ve 160,5 avro nakit alacaklar. 29 Ingenico hissesi için 56 Worldline hissesi veren ikinci bir teklif de söz konusu.

Worldline hisseleri pazartesi günü yüzde 3 azalırken Ingenico yüzde 11′in üzerine çıktı.

Worldline’ın açıklamasına göre bu birleşme dünyanın en büyük dördüncü ödeme firmasını oluşturacak. Şirket bu anlaşmanın önümüzdeki 4 yıl boyunca 250 milyon dolarlık maliyet tasarrufu sağlamasını bekliyor.

Anlaşma sonrası Worldline CEO’su Gilles Grapinet görevine devam edecek. Ingenico Yönetim Kurulu Başkanı Bernard Bourigeaud’ın ise harici üst düzey yönetici olarak destek vermesi bekleniyor.

Grapinet, 2020′nin üçüncü çeyreğinde tamamlanması beklenen anlaşmanın, Avrupa’nın dijital ödemeler sektöründe “Avrupa ödemelerinin endüstriyel konsolidasyonu için önemli bir işlem” olarak nitelendirdiği “birinci sınıf bir lider” oluşturulmasına yardımcı olacağını söyledi.

Ödeme sektöründe yıla büyük bir anlaşmayla balarken geçen yıl da önemli satın alma birleşmelerin olduğunu hatırlatmakta fayda var. FIS ödeme işlemcisi Worldpay’i 35 milyar dolara satın alırken Fiserv de First Data’yı 22 milyar dolara satın aldı. Global Payments ise otel System Services ile 40 milyar dolarlık bir birleşme anlaşmasına imza atmıştı.

KaynakCNBC