Goldman Sachs, Amazon’un kredi platformu üzerinden ABD’deki KOBİ’lere küçük krediler sunmak için şirketle görüşme halinde. İş ortaklığına ilişkin brifinglere göre ürün bu yıl Mart ayında sunulabilir.

Kaynaklar ayrıca müzakerelerin ve nihai anlaşmanın, Goldman markasının Amazon’un kredi verme ürününe bir şekilde eklenmesiyle sonuçlanabileceğini de belirtiyor. Küresel pazar son sekiz yıldır küçük işletme sahiplerine “Amazon Kredileri” ile kredi sağlıyor. Amazon, uygun kredi miktarlarını hızlı bir şekilde hesaplamak için bu satıcılarda halihazırda tuttuğu verileri kullanıyor.

Goldman, 29 Ocak’taki ilk yatırım gününde hissedarlar, analistler ve düzenleyicilerle açıkça konuştu. Banka, tüketici mevduat bakiyelerini 125 milyar dolara çıkarmayı planlanıyor ya da önümüzdeki beş yıl içinde tüketici kredileri ve kart bakiyelerini aynı dönemde 20 milyar doların üzerine çıkarmak istiyor.

Goldman CEO’su David Solomon, “Olgunlaşmak ve büyümek için yeşermesi zaman alacak tohumlar ekiyoruz.” diyor.

Geçtiğimiz yıl Mart ayında banka, Apple Card için Apple ile ortaklığını açıklamıştı. Yapılan bu anlaşma Goldman’ın, Apple’ın ABD’deki 100 milyon müşterisine doğrudan erişim sağlıyor. Bu da Goldman’a yeni stratejilerini etkili bir şekilde uygulama imkanı sunuyor.

Goldman’ın Amazon ile ortaklığı bankanın ABD dışındaki diğer banka ortaklarının katılımına da yol açabilir. Amazon’un geçen sene 863 milyon dolardan fazla küçük işletme kredisi gösteren bilançosuna rağmen kredi platformunun büyümesi son yıllarda yavaşladı. Bu nedenle bazı pazarlarda banka ortaklarına ihtiyaç duyuluyor.

Bankalarla ortaklık yapmak Amazon’un kredi risklerini azaltmasına izin veriyor. Bu da kredi platformunu genişletebilir. Bu yardım olmadan, Big Tech’in bu riskleri hesaplamak için kullanabileceği sınırlı bir veri havuzu var ve bu da daha fazla sayıda ödenmemiş krediye yol açıyor.

KaynakFinTech Futures