Son yıllarda fintech’lerin sunduğu kredi hizmetlerine talebin artmasıyla birlikte küresel fintech kredi sektörünün 2023’te 390,5 milyar dolar işlem değerine ulaşması bekleniyor.

LearnBonds.com’un verilerine göre alternatif kredi sektörü yıllık yüzde 17 oranında bir büyüme gösteriyor. ABD’deki Lending Club ve Birleşik Krallık’taki Funding Circle gibi P2P şirketleri tarafından vurgulanan bu yükseliş eğilimi devam edecek.

Fintech alanındaki tüketici ve kurumsal krediler, köklü bankalara ihtiyaç duymadan, borçluları kredi verenlere bağlayan kredi platformları aracılığıyla sunuluyor. Bilgisayar algoritmaları kredi verme kararlarını günler yerine dakikalar içinde verebiliyor. Bu tür platformlar gelişmiş ülkelerde gittikçe popülerleşiyor. Bununla birlikte, resmi finansal hizmetlere yönelik düşük erişime sahip gelişmekte olan piyasaların, kurumsal ve bireysel P2P kredilere yönelik artan bir talep yaşaması da bekleniyor.

Dünya Bankası’nın verilerine göre dünyanın dört bir yanından yaklaşık 1,7 milyar insanın hala bir bankacılık hizmetine erişimi yok. Hindistan, Meksika ve Bangladeş gibi ülkeler bu konuda başı çekiyor. Bu ülkelerde geleneksel bankacılık ürünlerinin bulunmaması işletmeler için de büyük sorunlar yaratıyor. Örneğin Hindistan, resmi krediye erişimi olmayan yaklaşık 50 milyon küçük ve orta ölçekli şirkete sahip.

Gelişmekte olan ülkelerde sayıları giderek artan fintech’lerin, geleneksel bankaları, hizmetlerine adapte olmaya ve teknolojiye yatkın tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılamaya zorlayarak pazar rekabetine yön vermesi bekleniyor.

KaynakLearnBonds