Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, kripto para birimleri ile merkez bankası dijital para birimlerinin alım satımını önerdi.

Buterin Twitter’da CBDC işlemlerinin kriptografik olarak kanıtlanabilirliğini sorguluyor. Buterin Decrypt’e yaptığı açıklamada: “Temel olarak, bir CBDC sistemi içinde bir işlem yaptığınızı ethereum zincirine kanıtlayabilirseniz, bunu otomatik akıllı sözleşme dex oluşturmak için kullanabilirsiniz.” ifadelerini kullanıyor. Akıllı sözleşmeler, Ethereum blokzincirinde çalışan otomatik kod parçalarıdır. DEX’i ise kripto para birimlerinin merkez bankası olmayan veya üçüncü bir tarafa sahip olmayan kişiler arasında alınıp satıldığı merkeziyetsiz bir borsa olarak tanımlayabiliriz.

Buterin, bu sürecin “insanların fiat ve kripto para arasında ticaret yapmalarını kolaylaştıracağını” söylüyor.

Sistemin nasıl çalışacağını da şöyle açıklayabiliriz. Diyelim ki iki kişi farklı para biçimleriyle birbirlerine ödeme yapma konusunda anlaştı. Birisi fiat dijital para karşılığında bir miktar Ethereum göndermek istiyor. Sorun şu ki, diğer kişinin ödeme yapacağından nasıl emin oluyorlar? Basit: akıllı sözleşme oluşturarak. Bu akıllı sözleşme birisi işlemlerden rini gerçekleştirdiğinde diğerinin otomatik olarak yürütüleceği şekilde tasarlanır.

Bunun gerçekleşmesi için, Ethereum blok zincirinin fiat dijital para biriminin transfer edildiğini bilmesi gerekiyor. CBDC’nin de tamamen farklı ve merkezi bir sistemde çalışacağını unutmayın. Ancak Buterin’in dediği gibi, işlem kriptografik olarak doğrulanabilirse, o zaman işe yarayacaktır.