Oliver Wyman’ın raporuna göre yatırımcıların sadece dörtte biri finansal hizmet firmalarındaki dijital dönüşüm stratejilerinin etkili olacağını düşünüyor.

Dünyanın dört bir yanındaki bankalar, müşterileri mutlu etmek, maliyetleri düşürmek ve fintech rakipleriyle baş etmek için dijital devrimde yer almalarına yardımcı olacak planlar yapıyorlar.

Birçok firma dijitale yönelik milyar dolarlık dönüşüm planları yapsa da yatırımcıların dörtte üçü bu stratejilerin etkili olacağından emin değil. Finansal hizmet firmaları dijital dönüşüme ortalama olarak yılık gelirlerinin yüzde 5’ini harcıyor ancak yatırımcılar firmaların neye ve neden yatırım yaptıklarını anlamadığını söylüyor. Birçoğu dönüşümün neleri içerdiğini veya oyun sonu planlarının ne olduğunu bilmiyor.

Yatırımcılar ilerleme konusunda kullanışlı metrikler alamadıklarını ve önemli teknoloji yatırımlarının maliyet – fayda açısından güven verici olmadığını söylüyorlar. Bankaların bahsettiği iddialı, büyük bütçeli dönüşüm programları ve ürettikleri gerçek getiri, yatırımcı topluluğunu gerçekte neler olduğunu anlamasını zorlaştırdı.

Bu bağlamda rapor, finansal hizmet firmalarının, dijitale yönelik yatırımın karşılığını alma konusunda doğru dengeyi elde etmelerine yardımcı olacak beş yaklaşım öneriyor:

  • Daha az sayıda, iyi finanse edilen büyüme girişimlerine odaklanın
  • Teknolojiye yapılan yatırımlardan elde edilen verimlilik kazanımlarına odaklanın
  • Değişimin nasıl ölçüleceği ve yönetileceği konusunda bilimin araçlarını kullanın
  • Yatırımcıların performansı neyin tetiklediğini, daha iyi anlayabilmeleri ve uzun vadeli değişimde ilerlemenin izlenebilmesi için harici iletişimi geliştirin

Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.