Bankalararası Kart Merkezi İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız, her hafta bankacılık ve ödeme teknolojileri dünyasında haftanın öne çıkan gelişmelerini Medium hesabından paylaşıyor. Okan Yıldız’ın kaleminden haftanın önemli FinTech gelişmelerini aktarıyoruz.

Ödemeler alanında hizmet veren oyuncular arasında geçen yıl başlayan konsolidasyon, Worldline’ın Ingenico’yu satın almasıyla sürdü. Ödeme alışkanlıklarının değişmesi ve yeni nesil oyuncuların pazara girmesiyle özellikle geleneksel şirketlerin yöneldiği satın alma ve birleşme işlemleri, önümüzdeki dönemde de devam edecektir.

Finans kuruluşlarıyla perakendeciler arasındaki sıcak konu olan işlem ücretleriyle ilgili ABD’de ve Hindistan’da gelişmeler yaşanıyor. Visa, ücretlerin bazı işyerlerinde artmasına, bazılarında ise azalmasına yol açacak yeni bir ücret yapısına geçmeye hazırlanıyor. Hindistan’da ise hükümetin dijital ödemelerin yaygınlaşması için RuPay kartlarda ve UPI tabanlı uygulamalar üzerinden yapılan dijital ödemelerde işlem ücretini kaldırması, eleştiri oklarının hedefi oldu. En yaygın ödeme uygulamaları olmasına karşın gelirleri azalacak olan Paytm ve Google Pay’in ise yeni arayışlara girdiği öğrenildi.

Apple Pay’in bankalardan istediği işlem ücretleri, bazı ülkelerde tartışmaların merkezinde yer alıyor. Avustralya’da ve Almanya’da bu tür durumlar yaşanmıştı. Şimdi ise İsrail bankalarının Apple Pay işlemleri için istenen ücretten rahatsız olduğu belirtiliyor.

Paylaşacağım son haber ise sesli alışverişlerle ilgili… İlgi çekici bir alan olmasına karşın henüz istenen düzeyde yaygınlaşamayan bu ödeme türünü canlandırmak isteyen Amazon, Echo’nun bazı modellerine ürünlerin barkodlarını okuma özelliği ekliyor.

Keyifli okumalar…

1. Konsolidasyon Dev Bir İşlemle Sürüyor: Worldline, Ingenico’yu Satın Alıyor

Mağaza içi ödemelerden online ödemelere, veri analitiğinden dolandırıcılıkla mücadeleye geniş bir yelpazede çözümler sunan finansal teknoloji şirketi Worldline, POS pazarının %37’sine sahip olan rakibi Ingenico’yu satın alıyor.

 • Avrupa’da lider bir şirkete dönüşme hedefiyle gerçekleşen işlem, 7,8 milyar euro bedel üzerinden gerçekleşecek.
 • Şirketlerin birleşmesiyle 50 ülkede 20 bin çalışanı olan, 1,2 milyon finansal kuruluşa hizmet veren ve yıllık geliri 5,3 milyar euro olan yeni bir dev doğmuş olacak. 1970’lerde ve 80’lerde kurulan Fransa merkezli şirketlerin birleşmesinin yılın üçüncü çeyreğinde tamamlanması bekleniyor.
 • Analistler, geçen yıl hızlanan konsolidasyonun ardından gelen bu işlemi ‘defansif’ olarak tanımlarken tüketim alışkanlıklarının yeni ödeme deneyimleriyle online’a ve mobile kayması ve bu alanda Adyen, Stripe gibi yeni oyuncuların öne çıkması nedeniyle Worldline’ın baskı altında olduğunu ve bu dönüşüme hızlı reaksiyon göstermesi gerektiğini vurguluyor.

Ödemeler Alanında Son Dönemde Gerçekleşen Başlıca Satın Alma ve Birleşme İşlemleri

Ödemeler Alanında Son Dönemde Gerçekleşen Başlıca Satın Alma ve Birleşme İşlemleri

Kaynak: TechcrunchBusiness InsiderBloombergFinancial Times

2. Visa, ABD’de İşlem Ücreti Yapısını Değiştiriyor

Visa’nın, kart kullanımını arttırmak amacıyla işyerlerine uygulanan işlem ücretlerinde değişikliğe gideceği iddia edildi.

 • Nisan ve ekim aylarında iki faz halinde uygulamaya girecek olan yeni ücret yapısı kapsamında konut, eğitim, süpermarket gibi alanlarda hizmet veren işyerlerinde uygulanan işlem ücretleri düşecek.
 • Buna karşın e-ticareti de kapsayan kartsız (CNP — card not present) işlemlerde ise işyerlerine yansıtılan ücretler artacak.
 • 100 dolarlık işlemlerde kullanılan kart klasikse işlem ücreti 1,90 dolardan 1,99 dolara yükselecek. Eğer ödemede üst segment (premium) bir kart kullanılırsa işlem ücreti 2,5 dolardan 2,6 dolara yükselecek.
 • Premium bir kartla süpermarketlerde yapılan 50 dolarlık ödemede ise ücret 1,15 dolardan 77 cent’e düşecek.

Kaynak: Payments Cards and MobileBloomberg

3. İşlem Ücretleri ile İlgili Yeni Kural Eleştirilerin Hedefi Haline Gelirken Paytm ve Google Pay’in de Stratejilerini Gözden Geçirmesine Yol Açtı

Hindistan’da hükümet, RuPay kartlarla yapılan ve UPI (Unified Payments Interface) tabanlı dijital ödemelerde işyerine yansıtılan işlem ücretini kaldırdı. Yıllık cirosu 500 milyon rupinin (7 milyon dolar) üzerinde olan işyerleri için geçerli olan ve ilgili ücretleri bankaların ve merkez bankasının karşılaması istenen bu düzenleme, 1 Ocak’ta yürürlüğe girdi.

 • Visa ve Mastercard gibi kart ağlarını olumsuz etkileyecek olan ve dijital ödemelere ilgiyi arttırması hedeflenen bu değişiklik, sektördeki oyuncular tarafından “ödeme sektörünün millileştirilmesi” olarak adlandırılıyor.
 • Eleştiriler, düzenlemenin inovasyonu ve işsizliği arttıracağı, dijital ödemelerde yaygınlaşmayı yavaşlatacağı, iş modellerini ve sektörü öldüreceği yönünde yoğunlaşıyor.
 • Düzenleme sonucunda gelir kaybı yaşayacak olan Paytm ve Google Pay’in de stratejilerini gözden geçirdiği ifade ediliyor.
 • Yeni gelir kalemleri yaratmak isteyen Paytm, bu doğrultuda Android tabanlı All-in-One POS isimli bir ürün çıkardı.
 • Bu terminal ile işyerleri, Paytm cüzdanın yanı sıra UPI tabanlı tüm uygulamalardan ve kartlardan ödeme alabilecek.
 • Ek olarak yeni POS ürününde, sadakat programlarının kurgulanması ve nakit akışının izlenmesi gibi özellikler de bulunuyor.
 • UPI tabanlı ödemelerde lider konumda olan Google Pay’in ise yeni gelir kalemi arayışına girdiği ve Hindistan’da öğrendiklerini farklı pazarlarda uygulamak istediği belirtiliyor.
 • Ülkede işlem ücretleri %1-%3 arasında değişiyor.

Kaynak: Business Insider Intelligence, Inc42

4. İsrail Bankaları, Apple Pay’in Yüksek İşlem Ücretlerinden Rahatsız

Apple Pay, kullanımda olduğu ülke sayısını son dönemde hızlı biçimde arttırdı. Buna karşın Avustralya, Almanya gibi ülkelerde, talep ettiği işlem ücreti nedeniyle bankaların gösterdiği dirençle karşı karşıya kalıyor. Bu ülkelerden biri de İsrail oldu.

 • Apple’ın ülkede banka ve kart şemalarıyla görüşmeye başladığı ancak bankaların, Apple’ın istediği %0,15-%0,25 arasında değişen işlem ücretlerine tepki gösterdiği belirtiliyor.
 • Bu oranın, kartın ihraç eden kurumların işlemlerden elde ettiği gelirin dörtte biri ile üçte biri arasında değiştiği ifade ediliyor.
 • Ülkede iPhone’un pazar payı %15…

Kaynak: NFCWCatalist

5. Amazon Echo, Ürünlerin Barkodunu Tarayarak Alışveriş Sepetine Atacak

Henüz yaygın kullanıma ulaşamayan sesli alışverişler üzerine en yoğun çalışan şirket olan Amazon, Echo cihazları için yeni bir özelliği devreye alıyor.

 • Sadece ses üzerinden yapılan alışverişlerde yanlış veya istenmeyen ürünleri sipariş etme olasılığını ortadan kaldırmak isteyen Amazon, ekranı ve kamerası olan akıllı hoparlörü Echo Show’un bazı modellerine barkod tarama özelliği ekliyor.
 • Böylece müşterilerin doğru ürünü alışveriş listesine eklediğinden emin olması ve sunulan deneyime olan güveninin artması hedefleniyor.

Haftanın FinTech Gelişmeleri - 09.02.2020

Kaynak: VentureBeatThe Verge

2008 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği lisans programından mezun olan Okan, aynı üniversitenin Endüstri Mühendisliği programından yüksek lisans derecesine sahiptir. Kariyerine 2009 yılında Garanti Ödeme Sistemleri Risk Analiz ekibinde başlamış ve 2012 yılında Bankalararası Kart Merkezi’ne (BKM) katılmıştır. 2016 yılına kadar BKM’de Strateji ve Bilgi Yönetimi ekibinde görev alan Okan; 2016 yılından bu yana ise çalışmalarını, yeni teknolojilerin ve yaklaşımların ödeme sistemlerine etkisini araştıran ve uygulamalar geliştiren İş Geliştirme ekibi bünyesinde yürütmektedir. Fintech, mobil ödemeler, açık bankacılık, bigtech, blockchain ve yapay zekanın yanı sıra Çin ve Hindistan gibi gelişen pazarlar Okan’ın odaklandığı alanlar arasında yer alıyor.