ABD Merkez Bankası Yönetim Kurulu üyesi Lael Brainard, Federal Rezerv’in, dijital ödemeler ve para birimleri ile ilgili olarak politika, tasarım ve yasal konular da dahil olmak üzere çeşitli konulara odaklandığını söyledi.

Brainard’ın sözleri Fed’in daha önce konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamalara netlik kazandırıyor.

Ödemeleri dönüştürerek dijitalleşme, daha düşük maliyetle daha fazla değer ve kolaylık sağlama potansiyeline sahip. Ancak bazı riskler bulunuyor. Yeni oyuncuların bazıları finansal sistemin düzenleyici çerçevesinin dışında. Bu oyuncuların yeni para birimleri, yasa dışı finans, gizlilik, finansal istikrar ve para politikası gibi alanlarda zorluklar çıkartabilir.

Dünya genelinde merkez bankaları, potansiyel olarak düşük maliyetle, neredeyse anında ödeme vaadi sunan dijital finans teknolojisini ve bitcoin tarafından kullanılan dağıtık defter teknolojilerini nasıl yöneteceklerini tartışıyor.

Branaird, Fed’in bu bağlamda kendi gerçek zamanlı ödeme hizmetlerini geliştirdiğini ve geçen yılın sonuna doğru, önerilen hizmetin tasarımı ve kapsamı hakkında gönderilen 200 yorumu incelediklerini söylüyor.

Onlarca merkez bankası dijital paralar üzerinde araştırmalarını sürdürüyor. Çin bunlar arasında başı çeken ülke olarak biliniyor ve uzak olmayan bir tarihte dijital para birimini piyasaya sunması bekleniyor.

İki yıldan az bir süre önce Brainard, San Francisco’daki bir konferansta bu tarz para birimlerine yönelik zorlayıcı bir ihtiyacın olmadığını dile getirmişti. Ancak Facebook’un dijital para birimlerine yönelik hedeflerinin orta çıkmasından sonra Brainard da dahil olmak üzere birçok yetkili tüketicilerin korunması ve veri gizliliği tehditi hakkında endişelerini dile getirdi. Facebook’un dijital para birimleri üzerindeki çalışmaları hızlandırdığını ifade eden Brainard, merkez bankası destekli para birimleri geliştirmek için diğer merkez bankalarıyla da iş birliği yapıldığını söylüyor.

KaynakReuters