Cambridge Alternatif Finans Merkezi (CCAF) ve Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) yayınladığı rapor, yapay zekanın fintech ve bankacılık endüstrisini ne şekilde etkileyeceği ortaya koyuyor.

2019 yılı boyunca 33 ülkeden 151 fintech ve köklü bankanın katılımıyla yapılan anketin verileri analiz edildiğinde yapay zeka teknolojilerinin ne yönde geliştiği ve sektörü nasıl etkilediği görülüyor.

Ankete katılanların yüzde 77’si yapay zekanın yakın dönemde finansal hizmetler endüstrisinde önemli bir hızlandırıcı olmasını beklediklerini belirtirken, fintech’lerin ve köklü bankaların yapay zeka teknolojilerinden farklı şekillerde yararlandıkları görülüyor.

FinTech’lerin büyük bir kısmı yapay zeka tabanlı ürünler, hizmetler geliştirmeye ve bulut tabanlı bağımsız karar verme mekanizmalarına güvenmeye eğilimliyken mevcut bankalar, yapay zekayı mevcut ürünlerini geliştirmek için kullanmayı tercih ediyorlar. Bu da yapay zeka teknolojilerinin, fintech’lerin karlılığı üzerinde neden daha yüksek bir etkiye sahip olduğunu açıklayabilir. Ankete katılan fintech’lerin yüzde 30’u yapay zeka nedeniyle karda önemli bir artış olduğunu söylerken mevcut bankalarda bu yüzde 7 oranındaydı.

İki taraf arasındaki bir diğer fark ise köklü bankalar yapay zeka teknolojilerinin 2030 yılına kadar kuruluşlarındaki işlerin neredeyse yüzde 9’unun yerini almasını beklerken, fintech’ler ise işgücünü yüzde 19 oranında artıracağını öngörüyor.

Cambridge Alternatif Finans Merkezi ve Dünya Ekonomik Forumu’nun raporunun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.