Finansal teknolojilerin hayatımıza gitgide daha fazla dahil olmasıyla birlikte bu alan yönelik yapılan düzenlemeler de sık sık gündeme geliyor. Peki bu üzenlemeler yenilikçiliğe engel oluyor mu? FinTech alanındaki girişimciler ve uzmanlar cevapladı.


Farhana Draine – Hukuk ve Uyumluluk Başkanı, Flux

Düzenlemeler kesinlikle yeniliğin düşmanı değildir. Aksine, ikisi arasında karşılıklı bir ilişki vardır. Eğer bir şey gerçekten yenilikçiyse nadiren mevcut yasal çerçeveye uyar. Dolayısıyla yeni teknoloji her zaman için değişen yasal gücün itici gücü olacaktır.

Yeni teknolojilere yönelik düzenlemeler getirmek güven oluşturur, tüketicilerin ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlar ve güvenli inovasyon uygulamalarını teşvik eder. Bu karşılıklı ilişki, her ikisinin de uzun vadede başarıyı iyileştirmek ve başarmak için sürekli birlikte çalıştıkları anlamına gelir.

Düzenlemerden korkmamalı, bir arkadaş gibi kucalamalıyız.


Nick Heller – CEO & Kurucu Ortak, Fractal Labs

Düzenlemeler yeniliğin düşmanı değildir. Finansal hizmetler endüstrisi, hepimizin toplumu olumlu yönde etkileyecek hizmetler sağlamasına ihtiyaç duyuyor. Aksini iddia etmek özellikle endüstri şu anda kâr odaklı itibarını değiştirmeye çalıştığı için sorumsuz bir davranış olur.

Düzenleyicilerin ve finansal hizmet sağlayanların birbirleriyle en iyi şekilde çalışmanın yollarını aradıklarını ve bu süreçte tüketicileri memnun edecek ve hayatlarını iyileştirecek yenilikçi ve güvenli bir şeyler yaptıklarını görebiliyorum. Bazıları düzenlemelerin işleri yavaşlattığını söyleyebilir ancak hiçbir şey 1 günde inşa edilmiyor.

Çok çekici bir konu olmadığının farkındayım ancak düzenleyicilere düşman değil, müttefik olarak davranmalıyız. Böylece hepimiz güvenli, gelişmiş, müşteri odaklı ürün ve hizmetler yaratabiliriz.


Pete Hykin – Kurucu Ortak, Penfold

Kesinlikle düzenleyiciler yeniliğe engel olmak zorunda değil. Düzenlemeler ve inovasyon tüketiciler için son derece önemlidir ve ikisi arasında denge sağlandığında tüketiciler en iyi sonucu alabilirler.

Düzenleyici yaklaşıma doğru tutumların getirilmesi gerekir. Bu yüzden İngiltere’de FCA’nın üç hedefinden biri sağlıklı rekabeti teşvik etmek.

Ayrıca yenilikçiler de işlerindeki düzenlemenin önemini ve daha geniş girişimci eko-sistemini tanımalıdırlar. Markalara ‘onay damgası’ veren güçlü, güvenilir ve saygın bir düzenleyici, erken benimseyenlerde güven oluşturmak için kritik bir öneme sahip. Düzensiz inovasyon ise yeni veya farklı herhangi bir şeye yönelik tüketici güvenini yok edecektir.


Anna Tsyupko – Kurucu Ortak & CEO, Paybase

Düzenleyiciler finansal hizmetlere erişimini sürekli olarak genişlettikçe, birçok işletme tarafından yenilik potansiyellerine bir tehdit olarak algılanıyor. Ancak, düzenlemelerin yeniliği bastırmaktan ziyade işletmeleri geleceğe yönelik daha rekabetçi ürünler geliştirmeye zorlayabileceğine inanıyorum.

2018’de çok partili ödemeleri kolaylaştıran işletmeler (yani platform ekonomisi) PSD2 ile karşı karşıya kaldı. 2020’de kripto para birimi işletmeleri 5AMLD’ye uymak zorunda kaldı. Bu kısıtlayıcı gibi görünse de, her iki önlem de kullanıcıları ve işletmeleri korumak ve böylece daha sağlam ürünlerin geliştirilmesini desteklemek için tasarlandı.


Freddy Macnamara – Kurucu, Cuvva

Kısa cevap; hayır. FinTech sektörü çok eski olmasına rağmen yeni nesil bankalarının ön plana çıkmasını ve piyasayı sarsmasını durdurmadı. Buna paralel olarak, insurtech’ler modası geçmiş yaklaşımları pencereden dışarı atıyorlar ve düzenlemelerin bunlara yetişmekten başka bir seçeneği yok. Şüphesiz, düzenlemeler müşterileri korumak için hayati bir rol oynuyor. Ancak hepimizin aynı sayfada olması ve tüketiciler için en iyi ürünleri ve deneyimleri oluşturmak için birlikte çalışmamız gerekiyor.

FinTech’in tüm yönleri göz önüne alındığında düzenlemeler ve inovasyonun el ele yol aldığını görebiliriz. Müşterilerimizin menfaati için sınırları zorlamaya devam edeceğiz.

KaynakSiliconRoundabot