2008’deki ekonomik çöküş dünyayı hayrete düşürdü ve bankacılık sektöründe bir şok dalgası yarattı. Bunun etkilerini günümüzde hâlâ görebiliyoruz.

O dönemde 1930’ların Büyük Buhran’ına bezer şekilde insanlar, finansal kurumların önünde paralarını çekmek için uzun kuyruklar oluşturdular. Bu çöküş, hayatları tahrip edip birçoklarını işsiz bırakırken insanlara, paraları üzerinde daha fazla güç verme ve müşteriyi bir kez daha bankacılığın kalbine yerleştirme yönünde bir dönüşümü de başlattı. Nüfusun büyük bir kısmı artık bankalara güvenmiyordu ve onları hayal kırıklığına uğratmaya devam eden sistemden bıkmıştı. Tam bu sırada seçkin birkaç girişimci yaşanan bu trajedide bir fırsat gördü ve dünyaya yayılmaya devam eden FinTech devrimini ateşledi.

FinTech tabiri kredi kartının icadından beri uzun süredir biliniyor olsa da bugün FinTech dediğimizde aklımıza artık mobil ödemeler, dijital cüzdanlar, robo-danışmanlar, ve insurtech gibi kavramlar geliyor. Tüm bunlar akıllı telefon ve yeni nesil bankalar arcılığıyla da gitgide yaygınlaşıyor.

Ernst & Young’ın bir raporu, FinTech’in büyük pazarlarda benimsenme oranlarını ve aynı zamanda söz konusu kullanıcılar tarafından benimsenen belirli kategorileri gösteriyor. Raporda, Hindistan ve Çin’in en büyük kullanıcılar olduğunu, para transferlerinin ve yatırımların ise en büyük kategori olduğu görülüyor. InsurTech ve alternatif krediler ise FinTech’in en ilginç ve en hızlı büyüyen kategorilerinden bazıları olarak dikkat çekiyor.

Sigorta teknolojileri

InsurTech, insanların hayat sigortasından araba sigortasına kadar çeşitli sigorta poliçelerine kaydolmalarını sağlıyor. Teknoloji, yüzyıllardır değişmeden kalan sigorta endüstrisini basitleştirdi ve kolaylaştırdı. İnsanlar artık 1 saat içinde arabalarıyla ilgili sigorta poliçelerini alabiliyorlar. Mesela bu, bir arkadaşınızın arabasını ödünç alıp sigorta ile korunmak istenildiğinde yardımcı olabilir. En büyük InsurTech şirketi olarak bilinen Çin merkezli Zhong An, 630 milyon sigorta poliçesi yaptı ve yaklaşık 200 milyon kişiye hizmet verdi.

Alternatif krediler

Diğer taraftan alternatif kredi verme hizmetleri de insanların çeşitli kaynaklardan fon almasını ve kredi temin etmesini sağlıyor. Böylelikle bankacılık sektöründe onlarca yıldır var olan bir boşluğu dolduruyorlar. Geçmişte büyük bankalardan fon sağlama veya kredi sağlama konusunda sorun yaşayan birçok küçük işletme, artık istedikleri zaman FinTech şirketlerinden fon sağlayabiliyorlar. Kanada merkezli bir FinTech şirketi olan Lending Loop, küçük işletmelere odaklı fon sağlıyor. Riski hesaplamak ve yönetmek içinse kendi doğrulama ve kredi sistemlerini kullanıyor.

Geleceğe baktığımızda, alternatif kredi verme ve InsurTech’in bankacılık dünyasında bir norm haline geleceği ve ilgili endüstrileri bir bütün olarak bozmaya devam edeceği açık. Bankacılık sistemi hala bu teknolojilerin yarattığı tüm değişikliklere uyum sağlama aşamasında. Bu bağlamda düzenleyici standartları da geliştirilmek zorunda. Çin gibi ülkeler, devlete ait yapıları nedeniyle bu düzenleyici revizyonlara öncülük ediyorlar. Kanada ve ABD buna ayak uydurmak için mücadele ediyor.

FinTech insanların finansal dünyalarının kontrolünü ele geçirmesine yardımcı oluyor ve geleneksel bankaların yarattığı çatlakları dolduruyor. Uzun bir süre daha hayatımızdaki yerini koruyacak olan InsurTech ya da alternatif kredi gibi finansal teknoloji hizmetleri, insanlığa fayda sunmaya devam edecek.