Avustralya’nın rekabet gözlemcisi, Tüketici Verileri Hakkı düzenlemelerini kesinleştirerek ülkede Açık Bankacılığın uygulanmasına zemin hazırladı.

Kurallar, dört büyük bankanın yasal olarak ürün referans verilerini akredite veri alıcılarıyla paylaşmasını zorunlu tutmanın yanı sıra 1 Temmuz 2020’den itibaren zorunlu hale gelen bankacılıkta tüketici veri paylaşım yükümlülüklerine de yasal güç veriyor.

Ürün referans verileri, faiz oranları, ücretler ve masraflar gibi bilgileri ve kredi kartı, ipotek gibi bankacılık ürünleri için uygunluk kriterlerini içerir.

ACCC komisyon üyesi Sarah Court konuyla ilgili olarak: “Ürün referans verileri, akredite veri alan işletmeler için karşılaştırma hizmetleri sunmak ve potansiyel olarak tüketicilere daha iyi fırsatlar sunmak için hayati önem taşıyorlar. Tüketici Verileri Hakkı Kurallarının yürürlüğe girmesi, bu yıl Temmuz ayından itibaren tüketicilerin verilerini başka bir akredite veri alıcısıyla paylaşmaları için bankalarını yönlendirmeyi seçtikleri anlamına geliyor.

Başlangıçta bu ay tanıtılması planlanan ACCC, Ocak ayında hesap verilerinin paylaşılması için yeni hükümlerin test edilmesi ve güvenliği konusundaki endişeler nedeniyle Temmuz ayına ertelendi. Kurallar kapsamında, kredi ve banka kartları, mevduat hesapları ve işlem hesapları ile ilgili tüketici verilerinin 1 Temmuz 2020’den itibaren kullanılabilir olması gerekiyor. İpotek ve kişisel kredi verileriyle ilgili tüketici verileri ise 1 Kasım 2020 tarihinden itibaren paylaşılabilir olmalı.

Açık Bankacılık, 2020 yılında da finansal kurumların öncelikleri arasında yer alıyor. FinTech’ler ve bankalar açık bankacılık kurallarını uygulamaya çalışırken düzenleyiciler de bunu yasal bir çerçeveye oturtmak için hızla çalışıyorlar. Avustralya’daki son gelişme de açık bankacılığın uygulanmasını kolaylaştıracak.

KaynakFinextra