Girişimcilik ekosistemi ve bu ekosistemin aktif olduğu pazarlar ile alakalı analitik veriler hazırlayan Startups.Watch, küresel FinTech ekosisteminin 2019 yılını değerlendirdiği raporunu yayınladı.

2019 yılında küresel çapta yapılan FinTech yatırımları ve satın alım faaliyetlerini ele raporda dikeyde en çok yatırım alan FinTech kategorileri ve en çok yatırım alan ülke sıralaması gibi veriler yer alıyor.

Startups.Watch küresel FinTech raporu 2019 değerlendirmesi

Rapora göre 2019 yılında FinTech sektörüne yönelik toplam 26,1 milyar dolar değerinde melek ve risk sermayesi yatırımı yapıldı. Toplamda 1644 anlaşma sonrasında gelen bu yatırım miktarı 2018 yılında 20,1 milyar dolar seviyesindeydi. Bunun yanı sıra 2019 yılında 77 özel sermaye anlaşmasıyla da toplam 6,5 milyar dolar yatırım yapılmış. Geçtiğimiz yıl ise bu değerler 65 anlaşmaya 3,4 milyar dolar değerinde yatırım şeklindeydi.

Startups.Watch küresel FinTech raporu 2019 değerlendirmesi

Raporda dikkat çeken diğer bir nokta ise dikeyde en çok yatırım alan FinTech kategorileri. Melek ve risk sermayesi yatırımlarında ilk sırada toplam 5,8 milyar dolar değerinde yatırımla finans kategorisi yer alıyor. Finansı ise 4,6 milyar dolar değerinde yatırıma ödemeler ve 4 milyar dolarlık yatırımla sigorta kategorisi takip ediyor.

Startups.Watch küresel FinTech raporu 2019 değerlendirmesi

Raporda FinTech sektöründe 2019 yılında gerçekleştirilen en büyük 15 satış da listelenmiş. WageWorks 2 milyar dolar değerindeki satışla ilk sırada yer alırken onu GenWorth 1,8 milyar dolar, Kyriba C ise 1,2 milyar dolar ile takip ediyor.

Listedeki tek Türk şirketi olarak yer alan iyzico ise 165 milyon dolar değerinde satışla 15. sırada yer alıyor. iyzico’nun satışı için uzmanların değerlendirmesi iki yönde gelişiyor; erken satıldığını düşünenler kadar, hızlı büyümenin doğru zamanlanmış başarısı olarak ifade edenler de var.

startups.watch tarafından hazırlanan bu raporun detaylarına ulaşmak için ve raporu indirmek için startups.watch‘a üye olabilirsiniz.