Mastercard, Çin’de bir takas kurumu kurmak için ülkenin merkez bankasından (PBOC) onay aldı.

Birkaç yıldır Çin ödeme piyasasına girmek isteyen Mastercard, 27 trilyon dolardan fazla değeri olan pazardan yararlanmak istiyor. Wall Street Journal 2019’da Mastercard’ın PBOC ile bağları bulunan bir Çin takas odası olan NetsUnion Clearing Corporation ile ortak bir girişim kurduğunu bildirmişti.

Bu ortak girişimin sonrasında Mastercard, başvurusunu Mastercard NUCC Bilgi Teknolojileri adı altında PBOC’ye tekrar gönderdi. 1 yıl içinde şirket, yerli banka kartı takas faaliyetlerine başlamaya yönelik resmi onay için Çin Merkez Bankası’na başvurabilecek.

Mastercard CEO’su Ajay Banga konuyla ilgili olarak: “PBOC’nin bu son kararı bizi mutlu ve teşvik ediyor. Çin bizim için hayati önem taşıyan bir pazar. Çinli tüketiciler ve işletmeler için daha güvenli, kapsayıcı ve kesintisiz bir ödeme ekosistemi yaratmaya yönelik taahhüdümüzü yineledik. Toplam ödeme altyapısını büyütmek için Çin hükümeti ve yerel ortaklarla çalışmaya odaklanmaya devam ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Mastercard’a göre kendisi ve NUCC arasındaki işbirliği karşılıklı sinerjiler üzerine kurulu ve basit, güvenli, akıllı bir ödeme deneyimi sağlamaya odaklı.

Mastercard bu tür işbirliklerini artırıyor. Geçtiğimiz ay şirket, yapay zeka tabanlı RiskRecon firmasını satın almıştı. Bunun yanı sıra 2019 yılında müşteri sadakat platformu SessionM, faturalandırma şirketi Transactis ve perakende ödeme şirketi Vyze gibi bir dizi satın alım gerçekleştirdi.

KaynakFinTechFutures