Bankalararası Kart Merkezi İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız, her hafta bankacılık ve ödeme teknolojileri dünyasında haftanın öne çıkan gelişmelerini Medium hesabından paylaşıyor. Okan Yıldız’ın kaleminden haftanın önemli FinTech gelişmelerini aktarıyoruz.

Güvenlik risklerini gerekçe göstererek NFC antenini sadece kendi ödeme çözümü olan Apple Pay’in kullanmasınza izin veren Apple’a Almanya’dan kötü haber geldi. İlk olarak kasım ayında gündeme gelen düzenleme, parlamentoda yasalaştı. Buna göre Apple’ın rakiplerine de NFC erişimini açması gerekecek.

Uzun süredir sürüncemede kalan Mastercard’ın Çin’de almak istediği faaliyet izninde nihayet olumlu gelişme yaşandı. Çin ile ABD arasında geçen ay yapılan ticaret anlaşmasının ilk fazında da yer alan konu, merkez bankasının Mastercard’ın Çinli bir şirketle kurduğu ortak girişim üzerinden yapmış olduğu lisans başvurusunu onaylamasıyla bu hafta tekrar karşımıza çıktı.

Üçüncü parti kurumların ekran kazıma ile bankalardan veri çekmesi için müşterilerin bankacılık şifresini paylaşması gerekiyor. Bu yapının güvensiz olduğunun farkında olan JPMorgan, geliştirdiği API tabanlı yapıya entegre olunması için üçüncü parti oyunculara temmuz sonuna kadar süre verdi.

Sizlerle paylaştığım diğer iki haber ise yeni ödeme deneyimleriyle ilgili… Fiserv’ün Scan to Pay isimli çözümü sayesinde fişlerin üzerinde oluşan QR kodların okutulmasıyla Apple Pay ödemesi yapılabilecek. MoneyGram ise Visa Direct çözümünden faydalanarak bireylerin, cep telefonu numarasına para transferi yapmasını sağlayacak.

1. Apple’ın NFC Antenini Rakiplerine Açmasını Gerektiren Düzenleme Almanya Parlamentosundan Geçti

Almanya’nın kara para aklamayla mücadele kanununa (AMLD5) uyum kapsamında kasım ayında meclise taşıma kararı aldığı ve Apple’ın NFC antenini makul bir ücret (kanunda belirlenmiş değil) karşılığında rakiplerine açmasını gerektirecek kanun önerisi yasalaştı.

 • NFC anteni gibi teknik altyapıları sağlayan oyuncuların; ödeme hizmeti veren kurumlara, hizmet sunmaları için gereken altyapıları açmasını isteyen kanun, mobil ödemelerde yeni bir dönemin başlangıcı olabilir.
 • Almanya’da çok sayıda kurum ile anlaşması bulunan Apple’ın nasıl bir yol izleyeceği ise merak ediliyor:
 • Apple, kanuna uyup NFC antenine erişmek isteyen oyunculardan ücret talep edebilir.
 • Diğer alternatif ise kanuna rağmen Apple’ın diğer ülkelerde olduğu gibi NFC anten erişimini açmaması olacaktır. Bu durumda konunun mahkeme sürecine taşınacağını öngörebiliriz.
 • Apple, son dönemde Avrupa Birliği rekabet otoritesinin de radarına girmiş durumda. Kurumun Apple Pay uygulamalarında rekabeti engelleyici bir durum olup olmadığını soruşturduğu biliniyor.

Haftanın FinTech Gelişmeleri - 16.02.2020

Almanya’da Apple Pay’i Destekleyen Kurumlar

Kaynak: TwoBirds.com

2. Mastercard, Çin’de Uzun Zamandır Beklediği Onayı Aldı

ABD’li kart şemalarının yuan cinsinden işlemlerde hizmet verebilmek için Çin Merkez Bankası’na yaptığı başvurular, uzun süre yanıtsız bırakılmış, bunun üzerine şirketler, Çinli şirketlerle ortak girişim kurma yoluna gitmek durumunda kalmıştı.

 • LianLian ile ortak girişim kuran American Express onay almayı başarırken PayPal ise GoPay isimli şirketi satın alarak dolaylı olarak Çin’de ödeme hizmeti lisansı almıştı.
 • ABD ile Çin arasında geçtiğimiz ay imzalanan ticaret anlaşmasının birinci fazında, bu başvuruların hızlı sonuçlandırılmasına yönelik maddeler de yer almıştı.
 • Bu şirketlerden biri olan Mastercard’ın NetsUnion Clearing Corporation (NUCC — Wanglian) isimli takas merkeziyle ortak girişim kurup başvurusunu yenileyeceği, geçtiğimiz yıl mart ayında gündeme gelmişti.
 • 2017 yılında merkez bankası tarafından kurulan ve Alipay, WeChat Pay’in de hissedar olduğu NetsUnion, China UnionPay’in banka dışı kurumlara yönelik versiyonu olarak görülüyor.
 • Mastercard yaptığı açıklamada, Mastercard NUCC Information Technology isimli şirketin yurtiçi işlemlerde hizmet verecek bir takas şirketi kurmak için resmi hazırlıklara başlama onayı aldığını duyurdu.
 • Yeni şirket; gerekli hazırlıkları tamamladıktan sonra, hizmet vermeye başlamak için bir yıl içerisinde Çin Merkez Bankası’na tekrar başvuracak.

Kaynak: Finextra, Payments Cards and Mobile, PYMNTS, Mastercard

3. JPMorgan, Fintech’lerin Veri Erişiminde API Tabanlı Yeni Yapıya Geçmesi için Son Tarihi Belirledi

Müşterilerinin online bankacılık şifrelerini üçüncü parti kurumlarla paylaştığı ekran kazıma yöntemini güvensiz bulan JPMorgan’ın, token ve API bazlı güvenli bir veri akış yöntemi geliştirdiği ocak ayında açıklanmıştı.

 • 1.200 fintech’in bankalara bağlanmasını sağlayan Yodlee’nin bu yeni akışı kullanmaya başladığı, Plaid’in ise yeni yapıyı kullanacağı belirtilmişti.
 • JPMorgan’ın; müşteri verilerine erişen fintech’lere, API tabanlı yeni yapıya geçmek için 30 Temmuz’a kadar süre verdiği öğrenildi.
 • Bu tarihten sonra banka, ekran kazıma gibi müşteri verisine otomatik erişim kanallarını engelleyecek.

Kaynak: Reuters, Finextra

4. Fiserv’ün “Scan to Pay” İsimli Çözümü, Restoranlarda Fiş Üzerindeki QR Kodların Okutulmasıyla Apple Pay Ödemesi Yapılmasını Sağlayacak

Fiserv’ün Clover isimli POS platformu için geliştirdiği “Scan to Pay”çözümü, iPhone sahiplerinin telefonlarının kamerası ile fiş üzerindeki QR kodu okutarak Apple Pay üzerinden ödeme yapmasını sağlayacak.

 • Ödemelerde hızın önemli olduğu yoğun restoranları hedefleyen Scan to Pay, ilk olarak Las Vegas’ta Makers&Finders isimli restoranda kullanıma sunuldu.

Haftanın FinTech Gelişmeleri - 16.02.2020

Kaynak: NFCW, PYMNTS, Finextra

5. MoneyGram, Visa Direct İşbirliğiyle Telefon Numarasına Para Transferi Hizmetini Hayata Geçiriyor

Ödeme teknolojilerinde dijital tabanlı yeni nesil oyuncuların katılımı ve blockchain tabanlı çözümlerin hayatımıza girmesiyle rekabetin en yoğun olduğu alanlardan biri uluslararası para transferleri oluyor.

 • Bu alanda geleneksel oyunculardan biri olan MoneyGram, Visa’nın yaygınlaştırmak için yoğun çaba sarf ettiği karttan karta para transferi çözümü Visa Direct’ten altyapısından faydalanarak para transferlerini kolaylaştıracak.
 • FastSend isimli çözümde alıcının adı ve telefon numarasını bilmek yeterli olacak.
 • Alıcı ise kendisine gelen kısa mesaj üzerinden MoneyGram hesabına giriş yapıp debit kartını hesabıyla eşleştirebilecek ve para, dakikalar içerisinde hesabına aktarılacak.
 • İlk aşamada ABD içerisinde ve ABD’den İspanya’ya yapılan para transferlerinde kullanıma sunulan FastSend’de azami tutar 10 bin dolar, işlem ücreti ise 1,99 dolar olacak.

Haftanın FinTech Gelişmeleri - 16.02.2020

Kaynak: Finextra

2008 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği lisans programından mezun olan Okan, aynı üniversitenin Endüstri Mühendisliği programından yüksek lisans derecesine sahiptir. Kariyerine 2009 yılında Garanti Ödeme Sistemleri Risk Analiz ekibinde başlamış ve 2012 yılında Bankalararası Kart Merkezi’ne (BKM) katılmıştır. 2016 yılına kadar BKM’de Strateji ve Bilgi Yönetimi ekibinde görev alan Okan; 2016 yılından bu yana ise çalışmalarını, yeni teknolojilerin ve yaklaşımların ödeme sistemlerine etkisini araştıran ve uygulamalar geliştiren İş Geliştirme ekibi bünyesinde yürütmektedir. Fintech, mobil ödemeler, açık bankacılık, bigtech, blockchain ve yapay zekanın yanı sıra Çin ve Hindistan gibi gelişen pazarlar Okan’ın odaklandığı alanlar arasında yer alıyor.