Yaklaşık iki yıl önce, 13 Ocak tarihinde, Rekabet ve Piyasalar Kurulu (CMA) İngiltere’deki dokuz büyük bankaya, hesap bilgilerini üçüncü parti sağlayıcılara açmalarını zorunlu hale getirdi. O günden bu yana Açık Bankacılık gelişmeleri artarak hızlandı.

Reena Sewraz’ın kaleme aldığı makalede Açık Bankacılığın borçlanma, tasarruf, kredi puanları ve daha bir çok katma değerli uygulamalar ile bizi ve paramızı dönüştürmeye başladığı aktarılıyor. 2019 yılında yapılan çeşitli anketlerde müşteriler nezdinde Açık Bankacılığın bilinirliğinin yeterli olmadığı görüldü. Bu nedenle hem farkındalığı arttırmak hem de Açık Bankacılığın sağladığı yenilikleri vurgulamak için bir inovasyon vakfı olan Nesta tarafından yarışma başlatılarak yenilikçi uygulamaları ile öne çıkan 15 FinTech belirlendi.

Finalistleri tablodan görebilir ve bağlantıları takip ederek inceleyebilirsiniz.

Kişisel Finans Yönetimi Birikim Banka, Kredi ve Alternatifleri Diğer
Cleo Moneybox Creditspring Canopy
Kalgera Plum Portify Currensea
Moneyhub Updraft Mojo Mortgages
Toucan Wagestream Sustainably
Tully

 

Yarışma kapsamında finalistlere ürünlerini geliştirebilmeleri ve pazarlayabilmeleri için 50.000 £ – 100.000 £ arasında değişen rakamlarda destekler verilecek. Bunun yanı sıra  Nesta, 15 finalistin uygulamaları ile  “Açık Bankacılık konusundaki farkındalığı ve güveni artırmak için ülke çapında bir dijital pazarlama kampanyası” başlatacak. Haziran 2020’de finalistler jüri önüne çıkacak, kazanan üç veya dört finalist ürün vizyonlarını geliştirebilmek için 150.000 £ – 200.000 £ aralığında ekstra destek alacak.

Finalist uygulamalar bize ne ifade ediyorlar? Kısaca göz atalım.

  • Wagestream nakit akışını düzenlemenize yardımcı oluyor, Moneybox yaptığınız işlemlerin küsuratlarını yatırıma dönüştürerek tasarruf etmenizi sağlıyor ve Creditspring düşük gelirlilere alternatif kredi alma yöntemleri sunuyor.
  • Conapy, ipotek ve kredi uygulamalarına iyi bir örnek olarak hazırlanmış kiralanabilen kredi raporlaması platformu sağlıyor.
  • Kalgera, sizin ve sevdiklerinizin paralarını sahtekarlardan korumanıza yardım ederek kişisel finans yönetimi uygulamalarına güzel bir örnek teşkil ediyor.

Peki, bu aşamada Açık Bankacılığın önündeki engeller nelerdir?

Açık Bankacılık, finansmanımızı daha iyi yönetmemizi sağlayacak potansiyele sahiptir. Bununla birlikte, 2019 yılındaki yapılan ankete katılan 10 kişiden yedisi, “finansal ürün ve hizmetler ihtiyaçlarını karşılasa bile finansal verilerini paylaşmayı düşünmediklerini” belirtiyor.

Finansal verilerin paylaşılmak istenmemesinin temel sebepleri:

  • “Mevcut bankacılık düzenlemelerimden memnunum, bu nedenle Açık Bankacılık ürünlerine ihtiyaç duymuyorum” (% 64)
  • “Kişisel / finansal bilgilerim üçüncü parti ile paylaşıldığında güvenlik konusunda kaygılanıyorum” (% 41)
  • “Veri gizliliği konusunda endişeliyim” (% 41)
  • “Verilerimi üçüncü taraflarla paylaşmaya hazır değilim” (% 40)
  • “Sadece kendi bankam ile anlaşmayı tercih ediyorum” (% 27)

Açık Bankacılığın başarısının önünde duran en önemli konunun insanları eğitmek ve veri gizliliği korkularını güvence altına almak olduğu açıkça görülüyor.

Jenny Ross, Which Money editörü konuya yönelik: “Açık Bankacılık, tüketicilere finansmanları üzerinde kontrol sağlamaları ve kullandıkları ürün ile hizmetlere daha fazla seçenek sunmaları bakımında devrim niteliğindedir. Ancak iki yıl boyunca, çok sayıda insan Açık Bankacılığın ne olduğu konusunda halen yeterli bilgiye sahip değil ve kullanmak istemiyorlar. Açık Bankacılığın başarı sürekliliğinin sağlanması isteniyorsa düzenleyiciler ve sektörün teşvik edici ve müşterilerin bu hizmetlere olan güveni artırıcı aksiyonlar almaları gerekmektedir.” şeklinde durum tespiti yapıyor.

KaynakWhich
1969 yılında Kocaeli’de doğan Nesrin İlker Peker, 1991 yılında ODTÜ Matematik Bölümü’nden mezun oldu ve aynı yıl İş Bankası Bilgi İşlem Müdürlüğü’nde Yazılım Uzmanı olarak işe başladı. 2004 yılında Yazılım Geliştirme Müdürlüğü’nde Müdür Yardımcısı olan Peker, 2012 yılında Direktör olarak banka iştiraki Softtech A.Ş. de görevlendirildi. 20 yılı aşkın bir süre İş Bankası’nın kartlı ödeme sistemleri altyapı ve yazılımlarının geliştirilmesi konusunda yöneticilik yaptı. 2019 Ocak ayından itibaren kartlı ödeme sistemleri danışmanlığı vermektedir. Nesrin İlker Peker İngilizce ve Fransızca bilmektedir, evli ve iki çocuk annesidir.