ABD Başkanı Trump, Gizli Servis’in kripto para suçlarını araştırması ve bunları bastırması için Hazine’yle birlikte çalışmasını istiyor.

Geçtiğimiz günlerde 2021’in mali bütçesini açıklayan Trump, 4,8 trilyon dolar bütçe içinden kripto para suçlarıyla savaşmak için de bir pay ayıracak. Böylelikle Hazine’nin kripto para suçları üzerindeki kontrolünün artırılması planlanıyor. Gizli Servis, terörist finansmanı, insan haklarını kötüye kullanma ve mali suçları durdurma çabalarında Hazine’ye yardımcı olacak.

Raporda konuyla ilgili olarak şu ifadeler yer alıyor: “Son yıllarda kripto para birimleri ve uluslararası finans pazarının birbirine bağlılığı gibi teknolojik gelişmeler daha karmaşık suç örgütlerinin ortaya çıkmasına yol açtı. Ayrıca mali ve elektronik suçlar ile teröristlerin finansmanı arasında da daha güçlü bağlantılar olduğunu ortaya çıktı.

Bütçe, bu suçların soruşturulmasında yeni verimlilikler yaratmak ve ABD’yi yarının tehditleriyle yüzleşmeye için hazırlamak üzere ABD Gizli Servisi’nin Hazine’ye dönmesi için mevzuat öneriyor.”

Bu değişiklik Gizli Servis’in tekrar Hazine’ye dönmesine işaret ediyor. Servis ilk olarak 1985 yılında Hazine içine kurulmuş ve ABD para birimine yönelik sahteciliği önlemekle görevlendirilmişti.

Şimdi ise yeni teklif, suç finansmanı için daha uzmanlaşmış bir yolun ortaya çıkmasıyla birlikte Servis’i köklerine geri döndürecek.