San Francisco merkezli çevrimiçi kredi veren fintech şirketi LendingClub, istikrarlı ve daha ucuz bir finansman kaynağına erişim sağlamak için bir ABD bankasını satın alıyor.

LendingClub, Boston merkezli bir çevrimiçi banka olan Radius Bank‘ı 185 milyon dolar değerinde naki ve hisse senedi karşılığında satın alacak. Yaklaşık 1,4 milyar dolarlık varlığı olan Radius, FDIC tarafından düzenlenen bir kurumun hizmetlerine ihtiyaç duyan fintech firmaları ile ortaklık yapan küçük bir kredi topluluğu arasında yer alıyor.

Bu anlaşma, ABD’li bir fintech şirketinin ilk kez bir banka satın alması anlamına geliyor. Birçok fintech, ulusal banka sözleşmesinin onayını beklemeye devam ediyor. Robinhood ve Square gibi fintech şirketleri, daha iyi kar marjları ve hesapları kontrol etme gibi yeni ürünler çıkarabilmek için banka olma yolunda başvuruda bulunmuşlardı. Geçtiğimiz hafta da mobil banka Varo Money ulusal banka sözleşmesi için FDIC onayını almıştı. LendingClub ise diğer fintech şirketlerine nazaran farklı bir yol izledi.

Kendisini ABD’nin en büyük kişisel kredi sağlayıcısı olarak adlandıran LendingClub, daha önce piyasada kredilendirmeye veya borçluları kredi verenlerle eşleştirmeye odaklanmış fintech şirketi dalgasının lideriydi. Şirket, 2014 yılında ABD’nin en büyük teknoloji halka arzından biri oldu ve 8,5 milyar dolar değerlemeye ulaştı. Şimdi ise fintech şirketi, bir banka olarak kendini yeniden keşfetmeye hazırlanıyor.

Anlaşma, San Francisco merkezli LendingClub’ın müşterilerine yeni ürünler sunmasına, kazançlarını çeşitlendirmesine ve kurumsal finansman kaynaklarının kullanımını azaltmasına veya ortadan kaldırmasına izin verecek. LendingClub’ın CEO’su Scott Sanborn bu anlaşmanın, banka ücretlerinden ve fonlama maliyetlerinden yılda 40 milyon dolar değerinde sağlayabileceğini söylüyor.