Finansal hizmetler şirketi Visa, kripto para borsası Coinbase’e asli üyelik verdi. Böylelikle ilk kez bir kripto para şirketi asli üyelik alarak banka kartı çıkartabilecek ve müşterilerine Visa geçen mağazalarda işlem yapma imkanı sağlayacak.

Aralık ayında verilen üyelik, bugüne kadar halka açıklanmamıştı. Bu üyelik sayesinde banka kartı çıkarma sürecindeki pahalı aracılar ortadan kalkmış olacak. Coinbase müşterileri bu banka kartıyla birlikte Visa’nın kabul edildiği her yerde Bitcoin, Ether ve XRP harcamaları yapabilecek.

Asli üyelik, Coinbase’i başkaları için banka kartı çıkarma gücüne sahip ilk kripto para birimi şirketi yapıyor. Visa Coinbase’in asli üyeliğini doğrularken, bu proje yıl sonunda hayata geçirildiğinde Visa’nın kripto para birimi kabul etmeyeceğine dair de bir açıklama yaptı.

Kripto para birimini satıcının kabul ettiği herhangi bir para birimine dönüştürülmesini otomatikleştiren kart, bu yıl ilk kez 29 ülkede piyasaya sürülecek. ABD’de ikamet edenler bu karttan yararlanamayacak. Kripto para birimi harcamalarını kolaylaştıran bu kart, litecoin, BAT, REP, ZRX, bitcoin cash, lumen, gibi para birimlerini de destekleyecek.

Coinbase’e verilen asli üyeliğin şirketin gelirlerinde olumlu bir etkisinin olması bekleniyor. Zira geçtiğimiz yıl Forbes’un tahminlerine göre şirketin kazancında yüzde 40’lık bir düşüş görülmüştü.

Coinbase UK CEO’su Zeeshan Feroz konuyla ilgili olarak: “Bitcoin’leriniz hiçbir zaman likit olmadı çünkü onları satma, parayı çekme ve harcama gibi süreçlerden geçmek zorundasınız. Bunlar hiçbir zaman anlık olamadı. Bu kartın değiştirmeye çalıştığı şey ise kripto para birimlerinin anlık olarak harcanamayacağına dair olan mantık. Artık gerçekten anlık olarak harcanabilir.” ifadelerini kullandı.