Yeni akım olarak başlayan ve sayıları her geçen gün artan yeni nesil (challenger) mobil bankalar, bir diğer ifadeyle şubesiz dijital bankalar, bankacılık sektörünü etkilemeye başladı bile. Chiara Cavaglieri geçtiğimiz günlerde yayınladığı makale ile mevcut süreçlere adeta meydan okuyan şubesiz mobil bankacılık sunan girişimleri anlatıyor.    

Bankacılık sahnesinde yer alıp caddelerde şubelerini görmediğimiz girişimci ​​şirket bankaları artık ceplerimizde. Bankacılık işlemleri için telefonlarını kullananların yeniliklere hızlı adaptasyonları sayesinde, geleneksel bankaların müşterileri challenger ve mobil bankalara kaymaya başladılar. ”Challenger Bank” terimi, İngiltere’deki dört büyük bankaya meydan okumak isteyen “bir bankayı” tanımlamak için kullanılıyor. Barclays, Lloyds Banking Group (Halifax, Lloyds Bank ve İskoçya Bankası dahil), HSBC ve RBS (NatWest ve Ulster Bank dahil). TSB, Virgin Money ve Metro Bank gibi yerleşik oyuncular bu gruba giriyor, ancak bu makalede Chiara yalnızca mobil, şubesiz bankacılık sunan girişimlere ışık tutmaya çalışıyor.

Yeni nesil mobil bankaların avatajlarını şu şekilde sıralayabiliriz.

Şubesiz/mobil bankalar insanları cezbetmek için modern tasarım, kişiselleştirme, düşük ücretler ve hızlı müşteri hizmetlerine odaklanıyorlar. Düzenli ve anlamlı bildirimlerle birlikte bankanız cebinizde adeta bir etkinliğe dönüşüyor. Bu sayede, harcamalarınızı kolaylıkla takip etmekle kalmaz aynı zamanda olası hileli işlemleri de hemen tespit edebilirsiniz. En önemlisi uygun faiz  ve komisyon oranları da sunuyorlar. Harcama verilerinizi ve davranışlarınızı yorumlayarak farklı fırsatları sağlamaları ise an meselesi..

Peki bu bankalar ne kadar güvenli?

Girişimcilerin başarısız olma riskleri malesef yüksektir,  bu nedenle paranızın nasıl korunduğundan emin olmalısınız. İlk girişimci başarısızlık örneği 2014 yılında kurulan ve 212.000 kullanıcı ile “öğrencilere yönelik dijital mevduat hesabı” sunan Loot idi. İskoçya Kraliyet Bankası’ndan 2 milyon sterlinlik bir yatırım alması 22 Mayıs 2019’da yönetime el konulmasını engelleyemedi. Bir diğer örnek ise, Alman bankası N26, İngiltere’nin AB’den ayrılması nedeniyle İngiltere’den çekiliyor ve hesaplar kapatılıyor.

Yenilikçi Mobil Bankaların bir kaçına bakalım.

Starling Bank

Starling Bank, Temmuz 2016’da bankacılık lisansını aldı ve Mart 2017’de İngiltere’nin ilk “sadece mobil mevduat hesabı” uygulama dönemini başlattı. Şu anda 100.000’den fazla küçük işletme hesabı da dahil olmak üzere 1.25 milyon hesap açıldı. Londra merkezli firma, BT sistemlerini sıfırdan inşa ederek bugüne kadar 323 milyon £ finansman sağladı. Bankacılık memnuniyet anketindeki  müşteriler  Starling için % 83 gibi etkileyici bir oranla mevduat hesapları için “önerilen sağlayıcı” cevabını vermiştir.

Monzo Bank

Londra merkezli Monzo Bank, ürünlerini tanıtmak için hackathonlar, teknoloji alanındaki etkileyiciler (influencers) ve Twitter mecralarını kullandı. İki milyondan fazla kişi uygulamaya kayıt olarak mevduat hesaplarını açtı. Monzo, bankacılık memnuniyet anketinde % 82 müşteri notu elde etti ve toplamda üçüncü oldu.

N26

2013 yılında kurulan Berlin merkezli banka N26, Avrupa genelinde 1.5 milyon müşteri topladı ve Ekim 2018’de İngiltere müşterilerine mevduat hesabı beta sürümünü başlattı. N26, İngiltere’nin AB’den çıkışı nedeniyle artık yeni başvuru kabul etmiyor ve 15 Nisan 2020’de İngiltere hesaplarını kapatacağını duyurdu. Mevcut müşteriler bakiyelerini 15 Nisan’a kadar sıfırlayacak.

Tandem Bank

Tandem Bank’ın kurucusu Ricky Knock, 2017’de Harrods Bank’ı devralarak bankacılık lisansıaldı. 80 milyon sterlin sermaye kazanarak sadece bir yıl sonra 500.000 kullanıcıya ulaştı.

Monese Bank

Estonyalı bir göçmen olarak banka hesabı açtırayamacağını anladığında Norris Koppel challenger banka kurmaya karar verdi. Banka, Birleşik Krallık’ta hesap açmanın önündeki engelleri ortadan kaldırmak konusunda bir misyon yüklendi. Özellikle yabancı uyruklular, gurbetçiler, serbest çalışanlar ve bankalarda hesap açamakta güçlük çekenleri kendisine çekti. Sadece-mobil uygulaması ile İngiltere ve Avrupa’da  mevduat hesapları, küçük işletme hesapları açılmasını ve 31 Avrupa ülkesinde kullanılmasını sağladı. Mayıs 2019’da Avrupa çapında bir milyon müşteriye ulaştı ve her gün 3.000’den fazla insanın Monese’ye katılıyor.

Atom Bank

Durham merkezli çevrimiçi banka, Metro Bank’ın eski başkanı ve First Direct’in eski CEO’su tarafından kuruldu. İspanyol Bankası BBVA (% 39 hisse ile), Woodford Yatırım Yönetimi ve Toscafund tarafından desteklenen yatırımcılardan yaklaşık 400 milyon sterlin yatırım aldı.  Şimdilik, sadece sabit oranlı tasarruf hesapları, dijital ipotek hizmeti ve işletme kredileri sunuyor.

Revolut

Temmuz 2015’te Credit Suisse hisse senedi analisti ve eski bir Deutsche Bank uygulama geliştiricisi tarafından kurulan Revolut, seyahat alışverişi pazarını sarsmayı hedefliyor. Revolut, ‘Spot Interbank’  ile “wholesale exchange”  döviz kuru kullandığından müşterilerinin % 3 ile % 5 oranında tasarruf ettiğini iddia ediyor. Firmanın dünya çapında dört milyondan fazla kullanıcısı var. 

Nimbl

8 ile 18 yaşındaki çocukların kullanımına sunulan Nimbl, ebeveynlerin çocuklarının harcamalarını izlemelerine olanak sağlarken, her ay sağlıklı bir finansal gelecek adına küçük tasarrufları teşvik ediyor. Nimbl, 69.246 kullanıcıya (ebeveyn ve çocuk) sahiptir.

KaynakWhich
1969 yılında Kocaeli’de doğan Nesrin İlker Peker, 1991 yılında ODTÜ Matematik Bölümü’nden mezun oldu ve aynı yıl İş Bankası Bilgi İşlem Müdürlüğü’nde Yazılım Uzmanı olarak işe başladı. 2004 yılında Yazılım Geliştirme Müdürlüğü’nde Müdür Yardımcısı olan Peker, 2012 yılında Direktör olarak banka iştiraki Softtech A.Ş. de görevlendirildi. 20 yılı aşkın bir süre İş Bankası’nın kartlı ödeme sistemleri altyapı ve yazılımlarının geliştirilmesi konusunda yöneticilik yaptı. 2019 Ocak ayından itibaren kartlı ödeme sistemleri danışmanlığı vermektedir. Nesrin İlker Peker İngilizce ve Fransızca bilmektedir, evli ve iki çocuk annesidir.