Cornerstone Advisors’ın araştırmasına göre finansal kurumlar 2020 yılında fintech ortaklıklarını birinci önceliği haline getiriyor.

“What’s Going On In Banking 2020: Outlook for a New Decade”adlı raporda bankaların yüzde 65’i ve kredi birliklerinin yüzde 76’sı bu ortaklıkların bu yılki iş stratejilerinin önemli bir parçası olacağını belirtiyor. Bu rakamlar 2019 yılından bu yana sırasıyla yüzde 49 ve yüzde 60’lık bir artışı temsil ediyor.

FinTech ortaklıkları 2020 için önemli bir büyüme stratejisi

Ankete katılan kurumların, fintech’lerle ortaklık kurmayı planladığı sekiz alan arasında, hem bankalar hem de kredi birlikleri tarafında yeni bankacılık ürünleri ve ödemeler kategorisi en üst sırada yer aldı.

FinTech ortaklıkları 2020 için önemli bir büyüme stratejisi

Cornerstone Advisors Başkanı Steve Williams konuyla ilgili olarak: “Bankalar ve kredi birlikleri, fintech’lerin genellikle bankalarda veya büyük endüstri satıcılarında bulunanlardan daha iyi tasarım yeteneklerine sahip olduğunu kabul ediyor. İş ortaklığı kurmanın daha iyi bir müşteri deneyimi sunma şansı olduğuna inanıyorlar.” ifadelerini kullanıyor.

Araştırmanın direktörü Ron Shevlin ise 2020’nin bankacılık endüstrisi için iyi bir yıl olacağını söylüyor. Ekonominin durumunun uzun zamandır en iyi seviyede olduğunu söyleyen Shevlin, tüketicilerin borçlanmaya daha fazla güvendiğinde kredi puanlarının yükselmesiyle krediye daha fazla değer verdiklerini belirtiyor.

Araştırmada öne çıkan diğer bulgular şöyle:

  • Bulut bilişim ve uygulama programlama arayüzleri, bankaların 2020’de uygulamayı planladığı yeni teknolojiler listesinin başında yer alıyor.
  • Dijital hesap açma, 2020’de yeni ve yedek sistemler için en önemli odak noktası olmaya devam ediyor.
  • Kurumsalın büyük çoğunluğu 2020 yılında ticari çevrimiçi ve mobil bankacılık yeteneklerinin artırılmasını planlıyor.

Araştırmanın tamamına buradan ulaşabilirsiniz.