2019 yılını 10 kat kullanıcı büyümesiyle 40 bin aileden fazlasına ulaşarak kapatan Türkiye’nin ilk dijital harçlık platformu manibux, 1 milyon dolarlık yeni yatırım turuna çıktığını açıkladı.

2017 yılında kullanıcılarla buluşan Türkiye’nin ilk dijital harçlık uygulaması manibux; 2019 yılını okullarda nakitsiz toplumun oluşmasına öncülük eden “manibux k12” uygulaması, yurt dışı açılımı için banka iş birliği, özel kampanyalar ve birçok marka ortaklığı başta olmak üzere önemli gelişmelerle tamamladı. Şimdi ise yeni yatırım almaya hazırlanıyor. 2020 yılı itibariyle dijital kumbara ile birikimi sağlamak, Avrupa ülkelerinde de hizmet vermeye başlamak, toplu taşıma hizmetlerine entegre olmak, MENA’da (Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölgesi) sürpriz projeleri hayata geçirmek adına manibux, Şubat 2020 itibariyle 1 milyon dolarlık yeni yatırım turunda olduğunu duyurdu.

2019 yılında manibux: 40 bini aşkın aile kullanıcı ile yaklaşık 4 milyon TL harçlık yüklemesi

Öncelikle okul projelerini hayata geçirmeye başlayan manibux, Türkiye’nin önde gelen okullarına özel kart hazırlarken okul içi kantin ve yemekhane kullanımları yönetmek için de manibux K12 uygulamasını geliştirdi. Birçok marka ile iş birliği yaparak dağıtım kanallarını artıran ve kullanıcılarına özel kampanyalar sunan manibux, yıl içerisinde tüm kartlarını daha fazla özelliğe sahip olan VISA kartlar ile değiştirdi. Yılı 10 kat kullanıcı büyümesi ile 40.000 aileden fazlasına ulaşarak kapatan manibux, yaklaşık 4.000.000 TL harçlığın dijital olarak yüklenmesi, biriktirilmesi ve harcanmasına aracılık etmiş oldu.

Çocuklar, 2020’de dijital kumbara ile birikim yapabilecek

manibux, 2020 yılını yurtdışı açılım yılı ilan ederken bu kapsamda Avrupa’da da hizmet veren bir banka ile altyapı anlaşması yaptı. Aynı zamanda MENA’da (Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölgesi) yaptığı sürpriz iş birliği ile harçlık kavramına yeni bir boyut kazandırmaya hazırlanan manibux, harçlık konusunda çığır açacak dijital kumbara özelliğini de hayata geçirmeyi planlıyor. Dijital kumbara, çocuklara “harca, biriktir ve paylaş” mottosu ile finansal okuryazarlık alanında eğitim vermeyi amaçlayan bir platform haline gelecek. Görevler, sorumluluklar ve hedefler alarak çocuklar, hem para biriktirebilecek hem de harcarken avantajlı kampanyalardan yararlanabilecek. Manibux, toplu taşıma gibi hizmetlere de entegre olma çalışmalarına başlayarak aile ve çocukların tüm harçlık ihtiyaçlarına cevap veren bir uygulama olmayı hedefliyor.

Nisan başında tamamlanacak yatırım turu sonrasında elde edilecek kazanımlarla hızlı bir şekilde yeni özellikleri entegre etmeyi planlayan manibux, anlaşmaları yapılmış olan iş birliklerini hayata geçirip Avrupa’da hizmete başlayacak. Paralelde de MENA bölgesinde dünyada bir ilk olacak farklı bir uygulamaya imza atmış olacak.

Hedeflerinin, manibux ile elde ettikleri Türkiye’deki know-how’ı uluslararası pazara taşımak, uygulamanın yeni özelliklerini geliştirmek ve okul projelerini yaygınlaştırmak olduğunu ifade eden manibux kurucusu Canan Bayrak, bu yatırım turu ile 2020 yılı sonunda 150.000 aileye ulaşmayı amaçladıklarını ve bu yılı yurt dışı açılım yılı ilan ettiklerini belirtti.