Bankalararası Kart Merkezi İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız, her hafta bankacılık ve ödeme teknolojileri dünyasında haftanın öne çıkan gelişmelerini Medium hesabından paylaşıyor. Okan Yıldız’ın kaleminden haftanın önemli FinTech gelişmelerini aktarıyoruz.

Geride kalan haftada finans sektöründeki konsolidasyon zincirine yeni bir halka eklendi ve Intuit, Credit Karma’yı satın aldı. Yeni nesil bankalar içerisinde en başarılılardan biri olan Revolut ise 5,5 milyar dolar değerleme üzerinden 500 milyon dolar yatırım aldı.

PSD2, issuer’ların müşteri doğrulama sürecini cihaz üreticileri, işyerleri gibi üçüncü parti kurumlara delege etmesine imkan veriyor. Bu doğrultuda VDA (Visa Delegated Authentication) isimli bir programı hayata geçiren Visa, bu programa katılan ilk kurumun Garmin olduğunu açıkladı.

Brezilya Merkez Bankası, anlık ödeme sistemi Pix’i kasım ayında kullanıma sunacağını açıklarken Monzo ve RBS; müşterilerine kredi skorlarını mobil uygulama üzerinden ücretsiz olarak öğrenme imkanı verecek.

1. Garmin Pay, Visa Delegated Authentication (VDA) Programına Katıldı

Ülkemizde kanunlar ve düzenlemeler, işlemlerde doğrulamanın bizzat issuer’lar tarafından yapılmasını gerektiriyor.

Kaynak: Visa

2. Brezilya Merkez Bankası, Ulusal Anlık Ödeme Sistemini Hayata Geçiriyor

Brezilya Merkez Bankası, 10 Kasım 2020’de hayata geçireceği PIX isimli anlık ödeme sistemiyle kurumlarla bireyler arasındaki ödemelerin 7/24 yapılmasını sağlayacak.

Kaynak: NFCWCoindeskCrowdfund Insider

3. Intuit, Credit Karma’yı 7,1 Milyar Dolar Karşılığında Satın Alıyor

QuickBooks, TurboTax, Mint gibi oyuncuları bünyesinde bulunduran Intuit, kredi skoru alanında hizmet veren Credit Karma’yı 7,1 milyar dolar karşılığında satın alıyor.

Kaynak: Payments Cards and MobileFinextraNY TimesTechcrunch

4. Revolut, 5,5 Milyar Dolar Değerleme ile 500 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Avrupa’da 10 milyon müşterisi olan ve ABD pazarına girmeyi hedefleyen yeni nesil banka Revolut, 500 milyon dolar yatırım aldı. 2015 yılında kurulan Revolut’u, Klarna ile birlikte Avrupa’nın en değerli fintech’i konumuna getiren ve 5,5 milyar dolar değerleme üzerinden gerçekleşen yatırım işlemi, TCV liderliğinde gerçekleşti.

Kaynak: FortuneCrunchbase NewsCNBCFinancial TimesVerdict

5. Monzo ve RBS, Müşterilerine Kredi Skorlarını Ücretsiz Olarak Öğrenme İmkanı Verecek

Kredi değerlendirme süreçlerinde bankaların geliştirdiği modellerin merkezinde yer alan kredi skoru, başvuruların olumlu veya olumsuz sonuçlandırılmasında en önemli etken konumunda bulunuyor.

Kaynak: FinextraThis is Money

2008 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği lisans programından mezun olan Okan, aynı üniversitenin Endüstri Mühendisliği programından yüksek lisans derecesine sahiptir. Kariyerine 2009 yılında Garanti Ödeme Sistemleri Risk Analiz ekibinde başlamış ve 2012 yılında Bankalararası Kart Merkezi’ne (BKM) katılmıştır. 2016 yılına kadar BKM’de Strateji ve Bilgi Yönetimi ekibinde görev alan Okan; 2016 yılından bu yana ise çalışmalarını, yeni teknolojilerin ve yaklaşımların ödeme sistemlerine etkisini araştıran ve uygulamalar geliştiren İş Geliştirme ekibi bünyesinde yürütmektedir. Fintech, mobil ödemeler, açık bankacılık, bigtech, blockchain ve yapay zekanın yanı sıra Çin ve Hindistan gibi gelişen pazarlar Okan’ın odaklandığı alanlar arasında yer alıyor.