Koronavirüs salgını Çin başta olmak üzere tüm dünyada yayılmaya devam ediyor. Bugüne kadar yaklaşık 90 bin vaka görüldü. Hal böyle olunca da finans dünyasındaki “temassız” yöntemler tekrar ön plana çıkıyor.

Singapur merkezli banka DBS de müşterilerini bu konuda bilinçlendirmek ve temassız bankacılık uygulamalarına yönlendirmek istiyor. Banka geçtiğimiz ay, kendi çalışanlarından birisine virüs bulaştığı için 300 personelini tahliye etmek zorunda kalmıştı. Singapur genelinde görülen 100’ün üzerinde vaka da bankanın yeni önlemler almasına yol açtı.

DBS, alınan yeni önlemlerin işletmelerin bu durumla daha iyi başa çıkmalarına yardımcı olacağını söylüyor.

Banka, fiziksel borsalara olan bağımlılığı azaltmak için 11 ortak ticaret finansmanı sürecini dijitalleştiriyor ve müşterilerin fiziksel çek işleme ihtiyacını azaltmak için ayda 50 ücretsiz hızlı işlem sunuyor. Bunun yanı sıra dijital araçların nasıl kullanılacağı konusunda insanları eğitmek için banka, web seminerleri ve özelleştirilmiş eğitimler sunuyor ve DBS KOBİ Akademi’nin kurslarını da dijitalleştiriyor.

KOBİ müşterileri ayrıca, tedarik zincirlerine, müşteri talebine ve nakit akışına vuran kriz esnasında likiditeye yardımcı olmak için 50.000 Singapur dolarına kadar kısa vadeli teminatsız kredi başvurusunda bulunabilecekler.

DBS Kurumsal Bankacılık Başkanı Tan Su Shan konuyla ilgili olarak: “Hem kısa vadeli finansman yardım paketleri hem de müşterilere sunulan uzun vadeli dijital planlar, işletmelere acil nakit akışı ihtiyaçları ve uzun vadeli dijital dönüşüm çabaları konusunda yardımcı olacak.” ifadelerini kullandı.