Koronavirüs (Covid-19) dünya genelinde hızla yayılmaya devam ediyor. Geçtiğimiz ay virüs salgını nedeniyle acil durum ilan eden Dünya Sağlık Örgütü, virüsün yayılmasını önlemek için temassız ödeme yöntemlerinin kullanılmasını öneriyor.

Çin ve Güney Kore’de, kullanılmış banknotların dezenfekte edilmeye başlanmasından sonra Dünya Sağlık Örgütü de virüs ve bakteri taşıyan kağıt ya da metal paralar yerine alternatif ödeme yöntemlerine yönelinmesini tavsiye ediyor.

New York’ta 2017 yılında yapılan bir araştırmada banknotlar üzerinde 397 farklı bakteri türü bulunmuştu. Virüsün enfekte yüzeylerden temasla bulaşabildiğini de göz önünde bulunduracak olursak kağıt ve metal paralar bulaşıcılık açısından yüksek risk taşıyor.

Dünya Sağlık Örgütü sözcüsü The Telegraph’a yaptığı açıklamada: “Paranın sık sık el değiştirdiğini ve her türlü bakteri ve virüsü barındırabileceğini biliyoruz. İnsanlara banknotları kullandıktan sonra ellerini yıkamalarını ve yüzlerine dokunmamalarını tavsiye ediyoruz. Mümkünse bulaşma riskini azaltmak için temassız ödemelerin kullanılması da öneriyoruz.” ifadelerini kullanıyor.

Tüketicilere ve satıcılara sunduğu kolaylıklar nedeniyle temassız ödeme yöntemlerinin kullanımı artıyor. Birçok ülke nakitsiz bir topluma geçmenin hayallerini kuruyor. Günümüzde salgın hastalıkların ve yayılma hızlarının arttığını da göz önünde bulunduracak olursak bu durumun temassız yöntemlere olan ilgiyi biraz daha artırabileceğini söyleyebiliriz.

KaynakFinextra