Geçtiğimiz on yılda finans sektörü hızlı bir şekilde büyüdü ve değişmeye de devam ediyor. Bir zamanlar sadece finansal kurumlara ziyaretlerle gerçekleştirilebilen işlemler artık bir cep telefonuyla birkaç dakika içinde tamamlanabiliyor.

Dünyanın çalışma şeklini değiştiren teknolojik gelişmeler sayesinde finans sektörü de günümüz dijital çağına cevap vermeye ve uyum sağlamaya zorlandı. Ancak ne yazık ki finansal hizmetler şirketlerinin sadece yüzde 12’si dijital dönüşüm çalışmalarında olgun bir aşamada.

Finans endüstrisinin değiştiğini biliyoruz ve birkaç teknoloji başlığı bu değişimde oldukça önemli bir rol oynayacak.

1 – Bulut Bilişim

Finans sektörü bulut bilişimi benimseme konusunda oldukça hızlıydı. Birçok kurum ve servis hızlıca bu teknolojilerin faydalarının farkına vardı. Finans sektörü yavaş yavaş bulut bilişimi iş süreçlerine entegre etse de hâlâ alması gereken uzun bir yol var. Canonical ürün direktörü Stephan Fabel’e göre finansal kurumlar diğer işletmelerin gerisinde kalıyor, çünkü bunların yüzde 70’i henüz bulut bilişimini IT operasyonlarının merkezi bir parçası olarak dağıtma ya da deneme aşamasında.

Bulut bilişimi kullanan FinTech’ler dijital dönüşüm yolunda ilerlemeye devam ederken Accenture 2020 yılına kadar bu teknolojinin mevcut bankacılık gelirlerinin yüzde 80’ini etkileyebileceğini tahmin ediyor. Günümüzün rekabetçi pazarında başarılı olmak için finansal kurumların bulut bilişimin gücünden yararlanmalarına ihtiyacı var.

2 – Açık API’ler

Açık API’ler olarak da bilinen açık uygulama programlama arayüzleri, ortaklıklar oluşturmak ve özellikle de ödeme sektöründe finans kurumları, işletmeler, tüketiciler, ürün ve hizmetler arasında köprü oluşturmak için kullanılıyor. Bu API’ler farklı şirketlerin yazılım programlarının ve uygulamalarının birbirleriyle iletişim kurmasına ve etkileşimde bulunmasına olanak tanıyarak verimli ve güvenilir çevrimiçi bankacılık ve gelişmiş müşteri deneyimi sunar.

Finans kurumları API’leri açarak artık diğer şirketlerin kendi dijital ödeme sistemlerine sorunsuz bir şekilde belirli iş verilerine ve işlevlerine erişmesine izin vererek hizmetlerini genişletebilirler. Bu şekilde finans endüstrisi, dijital ekosistemdeki rekabetçiliğini sürdürebilir.

3 – Yapay Zeka ve Makine Öğrenimi

Yapay zeka ve makine öğrenimi (ML) finans sektöründe devrim niteliğindeki dönüştürücüler olarak görülüyor. Bu teknolojiler, bankaların milyonlarca veri noktasını doğru bir şekilde elemelerini, değerlendirmelerini ve geliştirmelerini sağlayan algoritmalar aracılığıyla çok çeşitli karmaşık iş sorunlarını çözme yeteneğine sahipler. Yapay zeka ve makine öğrenimi tarafından sağlanan kesin analizler sayesinde finans kuruluşları süreçleri otomatikleştirebilir, riskleri değerlendirebilir, yönetebilir, sahtekarlığı tespit edebilir ve önleyebilir.

Finans endüstrisi kesinlikle en zengin verilere sahip sektörlerinden biri olmasına rağmen, finansal hizmetler yöneticilerinin sadece yüzde 32’si yapay zeka teknolojilerini kullandığını doğruladı.

4 – Nesnelerin İnterneti

IoT, internet üzerinden kablosuz ağlar ile bağlantı kurarak cihazlar, arabalar, binalar ve insanlar da dahil olmak üzere hemen hemen her şeyi birbirine bağlama potansiyeline sahip. Teknolojinin, dünyadaki işletmelere üstel avantajlar sağlaması nedeniyle küresel pazarının 2020 yılına kadar 25 milyar dolara kadar büyümesi bekleniyor.

IoT, geniş uygulama yelpazesiyle finans endüstrisini hızla değiştiriyor. Mobil bankacılıkta güvenliği arttırıyor, finansal işlemleri ve finansal faaliyetleri otomatikleştiriyor ve müşteri deneyimini iyileştiriyor.

5 – Robotik Süreç Otomasyonu

Robotik süreç otomasyonu (RPA) finansal kurumların tekrarlayan işletme süreçlerini ve görevlerini sanal bir iş gücü olan yazılım robotlarının otomatikleştirmesini sağlar. Maliyetleri yüzde 80, görevlerin tamamlanma süresini ise yüzde 90 oranına kadar indiren RPA aynı zamanda müşteri deneyimini de iyileştiriyor. PwC’nin 2016 yılında yaptığı bir ankete göre finansal hizmetler şirketlerinin üçte ikisi RPA çözümlerinden yararlanıyor.

6 – Blokzinciri

Blokzinciri terimi daha yaygın olarak kripto para piyasası ile ilişilendirilse de özellikle finans sektörü için son derecek değerli olabilir. Blokzinciri sayesinde finansal kurumlar, gerçek zamanlı işlem verilerini ve  ilgili bilgileri depolayan ortak bir dijital deftere sahip olabilirler.

Blokzinciri teknolojisini finans sektörüne entegre etmek sahtekarlığı önleyebilir, iş verimliliğini yüzde 40 artırabilir ve müşteri deneyimini ise yaklaşık yüzde 25 oranında artırabilir.

7 – Anlık Ödemeler

Anlık ödemeler insanların 365 gün 24 saat ödeme işlemlerini elektronik olarak yapmasına olanak tanıyan gerçek zamanlı teknolojilerdir. Bu teknolojiler sayesinde dünyanın her yerinden tüketicilerin anında ve her yerden gerçek zamanlı olarak transferlerini işlemesine ve ödemeleri almasına imkan tanır. Anında ödeme sistemini finans sektöründe açık uygulama programlama arayüzleri (API’ler) gibi diğer teknolojilerle entegre ederek, bankalar erişim alanlarını genişletebilir ve daha fazla büyüme için küresel fırsatlar yaratabilirler.

Prototype’ın konuyla ilgili hazırladığı infografiğe de göz atabilirsiniz.

Finans endüstrisini dönüştürecek 7 teknoloji