ING ekonomisti Carlos Cocuzzo, merkez bankalarının kendi dijital para birimlerini çıkarmaya başlaması durumunda rakipsiz küresel para birimi olan ABD dolarının tehlikeye girebileceğini söylüyor.

Londra’da düzenlenen Blockchain Week 2020 etkinliğinde konuşan Cocuzzo, bu oyunda kaybedenin ABD olacağını vurguluyor. Dünyadaki döviz cirosunun yüzde 90’ının dolar üzerinden yürüdüğünü söyleyen Cocuzzo Ukrayna örnegini veriyor. Ukrayna’daki yerel ticaretin birçoğu dolarla yürüyor. İnsanlar yerel para birimi grivnayı kullandığı kadar doları da kullanıyor.

Çin’in yabancı müşterilere ve şirketlere dijital yuan erişimi sağladığı bir dünyada, bunun FX piyasasındaki dolar talebi üzerinde derin bir etkisi olacak. Dijital yuan çıkarma planlarını iyi kuran Çin, görünüşe göre yaklaşık beş yıldır çalışmalar yapıyor ve bunları tamamlamak üzere. Koronavirüs etkisiyle bu planların ertelenebileceğini öğrensek de Çin’in dijital para birimi çıkarma amacından kolay kolay vazgeçmesi beklenmiyor.

Cocuzzo, Çin dışındaki birçok merkez banlarının dijital para birimi çıkarma konusunda olumlu niyetlerini halka açıklasalar da bundan ileri gitmediklerini söylüyor: “Merkez bankası destekli dijital para birimlerine (CBDC’ler) yönelik tavır, ‘Eh, şimdilik bir CBDC yayınlamayı planlamıyoruz, ancak buna göz kulak olacağız’ gibi görünüyor. Örneğin, Kanada Merkez Bankası’na bakarsanız, geçen hafta bir ‘CBDC eylem  planı’ oluşturmayı planladıklarını belirten bir bildiri yayınladılar. Ancak Federal Rezerv’in buna benzer bir ‘bekle ve gör’ tavrı yok.

Cocuzzo şu an için bu konuya gerçekten öncelik eden bankanın, CBDC için hibrit bir modelin testini yapan İsveç Merkez Bankası olduğu kanaatinde.

KaynakFinextra