Alipay, Çin genelinde 40 milyon servis sağlayıcının dijital dönüşümünü desteklemek için platformunu daha da genişletmek üzere üç yıllık bir plan açıkladı.

Covid – 19 salgını yayılmaya devam ederken şirket, geliştiricileri kullanıcıların bu salgının etkileriyle başa çıkmasına yardımcı olabilecek mini programlar oluşturmaya teşvik eden bir program başlattı. Program, servis sağlayıcılarla fiziksel temas ihtiyacını en aza indirirken evde yaşayan ve çalışanların çeşitli yaşam tarzı ihtiyaçlarını karşılamayı hedefliyor.

Programa 1 hafta içinde 1200’den fazla geliştirici yanıt verdi ve Alipay uygulamasında, Çin genelinde “temassız” hizmetler sağlayan bakkal teslimatları, yasal ve tıbbi tavsiye, lojistik ve kamu hizmetleri gibi 181 mini program oluşturuldu.

Açılışın bir parçası olarak Alipay, servis sağlayıcıların uygulama içindeki trafiğe erişmeleri için teklifini güncelleyecek. Bununla birlikte yapay zeka odaklı teşvik programları, hizmet sağlayıcıların müşteri deneyimini tutarlı bir şekilde geliştirmesine teşvik edecek. Ayrıca kullanıcılar yeni eklenen hizmet bölümlerinden kişiselleştirilmiş önerilere erişebilecekler.

Alipay’in üç yıllık planı kapsamında şirket, 4030 hizmet sağlayıcısının operasyonlarını dijitalleştirmesine, verimliliği kolaylaştırmasına ve 2030’a kadar daha fazla müşteriye ulaşmasına yardımcı olmak için 50.000 Bağımsız Yazılım Satıcısı (ISV) ile çalışacak. Buna ek olarak, servis sağlayıcılar, çok daha geniş bir kullanıcı tabanına ulaşmak için Tmall ve AutoNavi gibi Alibaba ekosistemindeki tüm büyük platformlarda çalışabilen Alipay mini programlarından yararlanabilecekler.

Koronavirüs hızla yayılmaya devam ederken devletler ve şirketler çeşitli önlemler almaya devam ediyor. Alınan önlemlerin yanı sıra Alipay gibi şirketlerin, salgının olumsuz etkilerini hafifletmek için yaptığı inovasyon çalışmaları da artıyor.

KaynakThePaypers