Barclays’in yayımladığı yeni rapora göre bankalar ve fintech’ler arasındaki rekabet dönemi sona erdi. Artık finansal hizmetler sektörü ‘platform olarak bankacılık’ modeline geçiş yapıyor.

Barclays, Avrupa, Asya ve ABD’deki Money 20/20 etkinliklerinde yaklaşık 2000 finansal hizmetler endüstri liderine hızlı gelişen bir sektörün mevcut ve gelecekteki durumu hakkında sorular sordu. Katılımcıların üçte ikisinden fazlası, fintech’lerle işbirliği ve ortaklık kurmayı gelecekte geleneksel bankalar için tercih edilen bir yaklaşım olarak tanımlıyor.

Barclays’in tahminlerine göre bu işbirliği ortamında, fintech’ler geleneksel bankalarla ortaklık kuracak, girişimler ‘finkübatörler’ ile çalışacak ve daha küçük firmalar ise mikro uzmanlıklarını ticari olarak daha güçlü oyunculara entegre etmek için işbirliği yapacak

Bu işbirliğinin altında yatan itici güç, dijital yaşamlarının diğer yönlerinde kusursuz bir kişiselleştirilmiş deneyime alışmış olan müşterilerin beklentileri. Farklı sektörlerdeki dijital dönüşümü benimseyen müşteriler, aynı kolaylığı ve hızı, finansal hizmetlerde de görmek istiyor.

Tek bir kurum, banka ya da yeni kurulan bir fintech, müşterilerine bunu sağlama konusunda sıkıntı yaşayabilir, dolayısıyla marka değer kaybedebilir. Bu nedenle platform olarak bankacılık ile birden çok hizmetin tek bir pakette birleştirilmesi makul görünüyor. Bunun en iyi örneklerinden biri olarak e-ticaret firmalarının müşterileri için kendi markası altında kredileri, kredi kartlarını ve tasarruf ürünlerini şekillendirmelerine yardımcı olmak için yeni bir iş platformu sunan Standard Chartered gösterilebilir.

Raporun değindiği diğer noktalara göz atacak olursak, Çin’in önümüzdeki 5 yıl içinde ödeme inovasyonundaki en büyük artışı göstermesi bekleniyor. Asya firmalarının neredeyse yarısı, bunu gelecekteki inovasyonun en olası sonucu olarak nitelendiriyor. Hâlâ Çin’in gölgesinde olan Hindistan ise gelecekte ödemeler alanındaki inovasyonun en çok görüleceği üçüncü ülke olarak listede yer alıyor.

Barclays’in araştırmasına buradan ulaşabilirsiniz.

KaynakFinextra