Amerikalıların bankacılık işlemlerini dönüştürmeyi hedefleyen fintech girişimleri faiz oranlarını düşüren virüs salgını nedeniyle ilk sınavlarını veriyorlar.

Square, Stripe gibi mobil ödeme şirketleri 2008’deki finansa krizden sonra kuruldu. Chime ve MoneyLion gibi dijital bankalar ise şimdiye kadar böyle bir pazar çökmesi görmedi. Yani bu yeni endüstri, bu zamana kadar iş modellerinin bir krize dayanabileceğini henüz kanıtlamadı.

Tasarruf hesapları, banka kartları ve fiziksel şubeleri olmadan diğer finansal hizmetleri sunan dijital bankalar, geleneksel bankalarla ortaklıklar yoluyla düşük ücretli ve yüksek getirili tasarruf hesaplarıyla yeni müşteriler çekiyor. Ancak faiz oranlarının düşmesi dijital bankaları cazip bir seçenek haline getirmiyor.

Bloomberg Intelligence analisti Julie Chariell konuyla ilgili olarak: “Bu yüksek oranlarla çalışmaya devam etmeleri kesinlikle bir zorlu olacak. Daha az yükleri var çünkü şubeleri ve veznedarları yok. Böylece daha fazla esnekliğe sahipler ancak oranlar bu kadar düştüğünde devam etmek zor olacaktır.

Federal Rezerv 3 Mart günü koronavirüs salgınının verdiği zararları sebep göstererek kısa vadeli faiz oranını %0,5 puan düşürmüştü. Son olarak ise faiz oranları sıfıra indirildi.

Bunun yanı sıra korku faktörü de dijital bankaları etkileyecek gibi görünüyor. Fintech şirketleri bu süreçte mevduat sahiplerinin, paraları için daha güvenli bir yer aramasından dolayı müşteri kaybedebilir ve onları kendilerine çekmekte başarısız olabilirler.

PwC ortaklarından Julien Courbe konuyla ilgili olarak: “Genel olarak fintech’lerin endüstri perspektifinden görünümleri tartışılıyor. İlk kez bu tür bir kriz ortamından geçecekler. Bence fintech’lere yönelik kuşkucu görüşler artacak.” ifadelerini kullanıyor.