HSBC çağrı merkezlerinde ses imzasının kullanılmaya başlanmasıyla 2019 yılında telefon dolandırıcılarından 400 milyon sterlinin korunduğunu iddia ediyor.

2016 yılında HSBC tarafından tanıtılan VoiceID’nin şu anda 2 milyondan fazla aktif müşterisi bulunuyor. Teknoloji, telefon bankacılığına güvenli ve hızlı erişim sağlamak için müşterinin sesinin benzersiz özelliklerini tanıyarak çalışıyor.

Banka, teknolojinin İngiltere’de tanıtılmasından bu yana, 395 milyon sterlin değerinde müşteri parasının korunduğunu ve 29.000’den fazla hileli çağrının tespit edildiğini söylüyor. Sadece 2019’da 17.000 dolandırıcılık çağrısı tespit edildi. Bu miktar 2018’dekinden 2 kat daha fazla.

Dolandırıcıların bu artan etkinliği, yüksek profilli üçüncü taraf veri ihlallerinin, kimlik avı e-postalarının ve dolandırıcılık mesajlarının önemli ölçüde artmasının bir sonucu olarak değerlendiriliyor.

HSBC İngiltere’de iletişim merkezi ve müşteri hizmetleri müdürü Kerri-Anne Mills konuyla ilgili olarak: “Şimdi her hafta yaklaşık 16.000 müşteriyi Voice ID’ye kaydettiriyoruz ve teknoloji sahtekarlıkla mücadelede etkili olmaya devam ediyor. Teknoloji, yeni gelen aramalara karşı çapraz kontrol yapmak için dolandırıcıların ses baskılarını bir kütüphanede tutuyor.” ifadelerini kullandı.

Bankacılık ve ödeme teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte özellikle henüz bu teknolojilere adapte olamamış kişilere karşı geliştirilmiş dolandırıcılık faaliyetleri de artış gösterdi. HSBC’nin Voice ID gibi biyometrik çözümleri bu dolandırıcılıkları önleyerek müşterilerin rahat bir şekilde bankacılık ya da ödeme işlemlerini gerçekleştirmesine imkan tanıyor. Her ne kadar önlem alınırsa alınsın müşterilerin telefon aracılığıyla kendilerinden kredi kartı, kimlik numarası, anne kızlık soyadı gibi bilgiler isteyenlere karşı uyanık olması gerekiyor.