Accenture’un yeni raporuna göre birçok müşteri, bankaların müşteri çıkarlarını gözettiklerine dair şüphe duyuyor. Amaca yönelik bankacılık ise banka için hemen para kazanamayan bir takım tavsiyeler sunsa da müşterilerin finansmanlarını daha akıllı ve etkili bir şekilde yönetmelerine yardımcı olmak için özgün ve şeffaf bir çaba olarak dikkat çekiyor.

Amaca yönelik bankacılık ile güçlü ilişkiler kurarak, müşterilere güvenilir danışmanlar olarak ve varlıklarını artırmalarına yardımcı olarak bankalar, daha iyi elde tutma ve gelir artışından yararlanabilir.

Çoğu müşteri, bankalarına işlemleri ve verileriyle ilgilenme konusunda güvenirken, çıkarlarını gerçekten ilk sıraya koydukları konusunda emin değiller. Bu müşteriler kredili mevduat hesabına geçtiklerinde veya paralarını akıllıca yönetmediklerinde, bankalar tarafından yardım almaları gerekirken cezalandırılıyorlar.

Öte yandan dijital bankacılık girişimleri ise milyonlarca yeni müşteri çekti ve bu müşterileri, eski bankalarının aksine onların çıkarlarıyla samimiyetle ilgilendiklerine dair ikna edebiliyorlar. Bunların yanı sıra müşterilerinin finansmanlarını da daha iyi yöneterek maliyetleri azaltmalarına yardımcı olmayı vaat ediyorlar.

Araştırmanın verilerine göre sadece Birleşik Krallık’ta 20 milyon müşteri yeni nesil banka hesabı açıyor. Müşterilerin yüzde 43’ü ise geleneksel bankalara uzun vadeli finansal refahlarını sürdürmeleri konusunda güveniyor.

Accenture’ın “Amaca Yönelik Bankacılık” çalışması da bu hayati konuya ışık tutuyor. 12 büyük pazarda 14.900 bireysel bankacılık müşterisine yönelik yapılan araştırmada müşterilerin finansal alışkanlıkları ve tutumları hakkında analizler yer alıyor.

Accenture bu analizde birleşik güvene dayalı önermeler setinin, anket yaptığımız piyasalardaki yerleşik bankalar için ortalama yüzde dokuzluk bir gelir artışı sağlayabileceğini gördüklerini belirtiyor. Raporun tamamına ulaşmak için buradan kaydolarak raporu indirebilirsiniz.