Financial Times’ın haberine göre JP Morgan Chase koronavirüs salgını nedeniyle 1000 şubesini kapatıyor. JP Morgan şu ana kadar pandemi nedeniyle şubeleri kapatan en büyük banka olarak dikkat çekiyor.

Habere göre bir JPMorgan Chase yetkilisi, 18 Mart Çarşamba günü çalışanlara, sürmeli pencereler hariç, şubelerinin yaklaşık beşte birinin kapanacağını açıklayan bir not gönderdi. Notta yarından itibaren açık şubelerin sayısının azaltılacağı, bunun çalışanları ve hizmet verdikleri müşterileri korumak amacıyla yapılacağı bilgisi yer alıyor.

Şubenin kapanıp kapanmamasına bakılmaksızın çalışanlar normal maaşlarını almaya devam edecekler. Bununla birlikte yaklaşık 4000 şubede çalışma saatleri azaltıldı ve bazı çalışanlara evden çalışma seçeneği verildi.

Tüketici Bankacılar Birliği CEO’su Richard Hunt, Chase’in hamlesinden sonra bile ABD’deki şubelerin neredeyse yüzde 99’unun açık olduğunu söylüyor. Wells Fargo sözcüsü de Financial Times’a yaptığı açıklamada banka şubelerinin büyük çoğunluğunun hala açık olduğunu söylemişti. Wells Fargo yetkilisi yaptığı açıklamada: “Şubelerimizdeki çalışanları ve müşterileri olabildiğince güvenli tutma ihtiyacını biliyoruz, bu nedenle tüm tesislerde gelişmiş bir temizlik programı uyguluyoruz. Şubelerimize el dezenfektan istasyonları kuruyoruz ve sosyal mesafeyi teşvik ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bank of America sözcüsü ise FT’ye her zamanki gibi çalıştıklarını ve hiçbir şubenin kapatılmadığını söyledi. Bir Citigroup sözcüsü de her zamanki gibi işlerin devam ettiğini aktardı.

JP Morgan’ın COVID-19 salgınıyla mücadelesi devam ederken birçok şubeyi kapatmasıyla birlikte diğer bankaların da bu yolu izlemesi bekleniyor. Banka daha önce virüs salgınına karşı acil durum planını test ettiklerini de duyurmuştu.

JP Morgan virüs salgını için acil durum planını test ediyor