Birleşik Krallık’ta nakit kullanımı, hükümetin virüs nedeniyle ülke çapında hareket özgürlüğünü kısıtlamsıyla birlikte yarı yarıya düştü.

Nakit kullanımınındaki bu çarpıcı düşüş Birleşik Krallık’taki dükkanların kapanması ve COVID-19 salgınının yavaşlatılması için temassız ödemelere geçilmesiyle birlikte gerçekleşti.

Birleşik krallık ATM ağı Link tarafından sağlanan verilere göre ülkede şifresiz temassız ödeme limitinin 30 sterlinden 45’e çıkarılmasıyla birlikte kullanıcıların nakit alışkanlıklarında da bir değişme görüldü.

Link, son gelişmelerle birlikte ülkenin ATM ağının ve iş modelinin temel olarak gözden geçirilmesinin ve potansiyel olarak yeniden yapılandırılmasının gerekli olabileceğini söylüyor.

Link’in kendisi de uzaktan çalışarak işlerini sürdürme moduna geçti ve tüketicilerin devam eden kriz sırasında nakitlerine erişebilmelerini sağlamak için üye bankalar, düzenleyiciler, endüstri kuruluşları ve diğer paydaşlarla birlikte çalışıyor.

Link CEO’su John Howells konuyu yorumluyor: “Bunlar oldukça zorlu zamanlar ancak herkese Link’in insanların nakitlerine erişmeye devam edebilmesini sağlamak için her zamanki gibi çalıştığından emin olmasını istiyorum. Ben ve tüm Link yönetim kurulu üyelerimiz, ATM ağının devam etmesini sağlamak için perde arkasında çalışan birçok kişiye teşekkür etmek istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Koronavirüs salgının yavaşlatılması için birçok önlem alınıyor. Bunlardan birisi de kağıt para kullanımının sınırlandırılması. Kağıt paraların çok fazla el değiştirmesi nedeniyle virüsün yayılmasında etkili olacağı düşüşüyor. Dolayısıyla Dünya Sağlık Örgütü tüketicilerin alışverişlerinde temassız ödeme yöntemleri kullanması konusunda uyarmıştı. Ayrıca Türkiye dahil olma üzere birçok ülke şifresiz temassız ödeme limitini artırdı.