Kredi sektöründen bir grup fintech şirketi koronavirüs krizi sırasında KOBİ’lere yardımcı olmak için bir araya geldi.

Dijital kredi platformu Trade Ledger, dijital KOBİ kredi skorlama platformu Wiserfunding, ticari kredi sigortası sağlayıcısı Nimbla ve uzaktan işe alım platformu NorthRow, Covid-19 salgını sırasında bankaların, alternatif kredi verenlerin ve özel borç verenlerin sanal ve dijital olarak işletmelere fon dağıtmalarına olanak tanıyan bir sigorta oluşturma platformu sağlamak için güçlerini birleştirdi.

Şirketler kriz sırasında nakit akışı sorunları yaşayan İngiliz KOBİ’lerin kronik kredi ihtiyacına cevap verecek. Hükümetin, “Koronavirus İş Kesintisi Borç Verme Programı” dahil hibe, kredi ve teminatlar sunmak için olağanüstü önlemler almasına rağmen, en çok ihtiyaç duyan KOBİ’lere ihtiyaç duydukları zaman diliminde fon sağlanamayabilir.

Risk değerlendirmesi, KYC ve sigorta imkanlarını içeren ortak borç verme platformu, haftalar yerine günler içinde dağıtılan fonlarla her türlü vadeli krediyi, fatura finansmanını ve varlık finansmanını destekleyebilecek.

Trade Ledger CEO’su Martin McCann konuyla ilgili olarak: “Covid-19 salgını, küresel tedarik zincirleri üzerinde muazzam finansal baskı yaratırken, şu anda KOBİ’ler işlerini sürdürebilmeleri için güvenilir nakit akışına ihtiyaç duyuyorlar. Bu sektördeki kredi verenlerin yeni müşterileri işe alması ve yeni kredi limitleri oluşturması için ortalama olarak 90 gün sürer. Hükümetin sermaye enjeksiyonu, aşırı ihtiyaç durumunda yetersiz hizmet verilen bir pazara büyük bir destek sağlıyor, ancak kredi verenler bu kredileri müşterilerine hızlı bir şekilde ulaştıramazsa etkisi kaybolacak.” ifadelerini kullanıyor.