Bankalararası Kart Merkezi İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız, her hafta bankacılık ve ödeme teknolojileri dünyasında haftanın öne çıkan gelişmelerini Medium hesabından paylaşıyor. Okan Yıldız’ın kaleminden haftanın önemli FinTech gelişmelerini aktarıyoruz.

İçinde bulunduğumuz dönemin bir benzeri belki de yüzyıllar boyunca yaşanmayacak. İnsanlık için bir tehdide dönüşen koronavirüs yaygınlaşmaya devam ederken alışkanlıklarımız ve yaşam tarzımız zorunlu olarak değişiyor. Doğal olarak finans dünyasının ana gündemi de bu eksende şekilleniyor. Böyle bir ortamda inovasyon ve fintech’le ilgili haber bulmak samanlıkta iğne aramaya benziyor. Bu hafta sizler için seçtiğim 5 haberde konu başlıkları nakitsiz ödemeler, açık bankacılık, tek tuşla ödeme ve KOBİ bankacılığı oldu. Keyifli okumalar…

COVID-19’un ortaya çıktığı ve durdurulduğu Çin’de devlet bireylerin satın alma gücünü arttırmak için küçük tutarlarda da olsa dijital kuponlar dağıtacak ve bunu WeChat üzerinden yapacak.

Açık bankacılığın Avrupa’da yükselen yıldızlarından Tink, İspanya’da aynı alanda hizmet veren Eurobits’i satın alırken bu hafta öne çıkan konu tek tuşla ödemeler oldu. Değerleme açısından en büyük fintech’lerden biri olan Stripe, Fast isimli girişime yatırım yaptı. Hindistan’ın yaygın kullanılan dijital cüzdanlarından PhonePe ise Visa Safe Click isimli çözümü kullanıcılarına sunmaya başladı.

Revolut tarafından KOBİ’lerle yapılan bir araştırmanın sonuçları ise küçük işletmelerin %63’ünün uzun zamandır aynı bankayla çalıştığını ancak değişen beklentileri doğrultusunda %42’sinin bir yıl içinde bankasını değiştirmeyi düşündüğünü gösterdi.

1. Çin’de Devlet, Bireylere WeChat Üzerinden Dijital Kupon Gönderilecek

Hükümet’in yerel yönetimlerden vatandaşların satın alma gücünü arttırmasını istediği Çin’de Qingdao yönetimi, WeChat üzerinden 198 bin kişiye dijital kupon gönderilecek.

 • Kuponlar; yiyecek-içecek, kitap, spor tesisi vb. harcamalarda kullanılabilecek.
 • Toplam değeri 1,4 milyon dolar olan kuponlar için çekiliş yapılacak. Bireyler, yerel yönetim tarafından geliştirilen bir uygulama üzerinden çekilişe katılabilecek.
 • Uygulamanın Pekin gibi farklı bölgelerde de yaygınlaştırılacağı belirtiliyor.
 • 2019 yılının üçüncü çeyreğinde WeChat Pay’in Çin mobil ödeme pazarındaki payının %40 olduğu belirtiliyor. Alipay’in payının ise %53,6 olduğu belirtiliyor.

Kaynak: Technode

2. Açık Bankacılık Girişimi Tink, İspanyol Eurobits’i Satın Aldı

Açık bankacılığın sunduğu imkanlardan finans kuruluşlarının da yararlanması için çalışmalar yapan İsveç merkezli Tink, hesap toplulaştırma çözümleri sağlayan Madrid merkezli Eurobits’i 15,5 milyon euro karşılığında satın aldı.

 • 2004 yılında kurulan Eurobits, aralarında BBVA, Santander, Sabadell ve Fintonic gibi banka ve fintech’lerin olduğu 50’den fazla kuruma hizmet verirken ayda 50 milyon adet işlemin gerçekleşmesini sağlıyor.
 • Dolayısıyla Eurobits’i bünyesine katan Tink’in Güney Avrupa’daki banka ağı da genişlemiş olacak.
 • Eurobits, aralarında Meksika, Şili, Kolombiya, Arjantin ve Peru’nun da bulunduğu 11 pazarda hesap toplulaştırma hizmeti veriyor.
 • Tink, ocak ayında 415 milyon euro değerleme ile 90 milyon euro yatırım almıştı.

Kaynak: FinextraCrowdfund Insider

3. Stripe, Tek Tuşla Ödeme Girişimi Fast’e Yatırım Yaptı

Platform bağımsız bir giriş (login) ve ödeme çözümü geliştiren Fast, Stripe öncülüğünde gerçekleşen seri A turunda 20 milyon dolar yatırım aldı.

 • ”Fast Checkout” entegrasyonu bulunan herhangi bir sitede ilk kez ödeme yaparken ad-soyad, telefon numarası, e-posta, adres ve kart bilgileri girildikten sonra entegrasyonun bulunduğu tüm işyerlerinde üyelik oluşturmadan tek tuşla ödeme yapılabiliyor.
 • Farklı bir cihazla işlem yapmak istendiğinde ise Fast Checkout’a tekrar giriş yapılması gerekiyor.
 • Kasım ayında tohum yatırım alan Fast, uluslararası alanda yaygınlaşmayı hedefliyor.
 • PayPal’ın yaygın olarak tercih edildiği online ödeme alanında kart şemaları ödeme yöntemlerini “Click to Pay” ismi altında birleştirme kararı almıştı.
 • Bu alanda son dönemde en çok güçlenen oyuncu Apple Pay oldu.

Kaynak: TechcrunchPYMNTS

4. PhonePe ve Visa’dan Tek Tıkla Ödeme

Hindistan’ın e-ticaret devi Flipkart’a ait olan popüler dijital cüzdan PhonePe, Visa ile yaptığı işbirliği ile Visa logolu kart sahiplerinin 2.000 rupiye (27 dolar) kadar olan işlemlerde OTP veya CVV bilgisi girmeden ödeme yapmasını/para göndermesini sağlayacak.

 • Visa Safe Click (VSC) isimli çözüm, Hindistan Merkez Bankası’nın kart şemalarının 2.000 rupiye kadar olan işlemleri doğrulamasına izin veren düzenlemesiyle uyumlu…
 • Ağında 10 milyondan fazla işyeri bulunan PhonePe platformunda milyonlarca Visa kart bilgisi saklanıyor.
 • Visa Safe Click, ocak ayında Flipkart’ın uygulamasına da entegre edilmişti.
 • Hindistan’da e-ticaret pazarının 2022 yılında 225 milyar dolar büyüklüğe ulaşacağı öngörülüyor.

Kaynak: VerdictPaypers

5. KOBİ’lerin %42’si Çalıştığı Bankayı Değiştirmeyi Düşünüyor

Revolut tarafından İngiltere, Fransa ve Polonya’da 250’den az çalışanı olan işletmelerle yapılan araştırmaya göre KOBİ’lerin %63’ü beş yıldan uzun süredir çalıştığı bankayı değiştirmedi.

 • Buna karşın beklentileri değişen işletmelerin %42’si önümüzdeki 12 ay içerisinde çalıştıkları bankayı değiştirmeyi düşünüyor.
 • Ankete katılan kurumların %79’u geleneksel bankalarla çalışıyor.
 • İngiltere’deki KOBİ’lerin %37’si iki veya daha fazla bankayla çalışıyor. Bu oran Fransa’da %49, Polonya’da %65…
 • KOBİ’lerin bankalarıyla ilişkilerinde en fazla önemsedikleri konular ise güvenlik, işlemlerde şeffaflık ve düşük ücret…
 • “2020 Vision: Taking a closer look at antiquated business practices” isimli çalışmaya 602 kurum katıldı.

Haftanın FinTech Gelişmeleri – 29.03.2020

Kaynak: Finextra

2008 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği lisans programından mezun olan Okan, aynı üniversitenin Endüstri Mühendisliği programından yüksek lisans derecesine sahiptir. Kariyerine 2009 yılında Garanti Ödeme Sistemleri Risk Analiz ekibinde başlamış ve 2012 yılında Bankalararası Kart Merkezi’ne (BKM) katılmıştır. 2016 yılına kadar BKM’de Strateji ve Bilgi Yönetimi ekibinde görev alan Okan; 2016 yılından bu yana ise çalışmalarını, yeni teknolojilerin ve yaklaşımların ödeme sistemlerine etkisini araştıran ve uygulamalar geliştiren İş Geliştirme ekibi bünyesinde yürütmektedir. Fintech, mobil ödemeler, açık bankacılık, bigtech, blockchain ve yapay zekanın yanı sıra Çin ve Hindistan gibi gelişen pazarlar Okan’ın odaklandığı alanlar arasında yer alıyor.