Hindistan Merkezli ICICI Bank, müşterilerinin sosyal platform üzerinden bakiyelerini ve işlemlerini kontrol etmelerine olanak tanıyan WhatsApp tabanlı yeni bankacılık hizmetini duyurdu.

Banka, arkasında dijital bankacılık sistemleri ve uygulama programlama arayüzleri de (API) sunan yeni hizmetlerini başlattı. WhatsApp’taki hizmeti kullanarak bireysel müşteriler birikim hesabı bakiyesini, son üç işlemi, kredi kartı limitini kontrol edebilir, önceden onaylanmış anında kredi teklifleri ve blok kartları hakkında bilgi alabilecekler. Servis ayrıca en yakın üç ICICI Bank ATM’sinin de yerini göstererek müşterilerine yardımcı olacak.

ICICI Bank Genel Müdürü Anup Bagchi, müşterilerine daha fazla kolaylık sağlamak için her zaman çalıştıklarını ifade ediyor: “Bireysel müşterilerimiz, şubelerini ziyaret etmeden bir dizi bankacılık gereksinimlerini kendi başlarına yürütebilirler. Hizmetler anlık ve güvenlidir.”

WhatsApp kullanan tüm ICICI Bank birikim hesabı müşterileri, yeni hizmete erişebilecekler.

Bu yılın başlarında WhatsApp’a Hindistan genelinde WhatsApp Pay hizmetini sunma izni verilmişti. Hindistan Ulusal Ödemeler Kurumu (NPCI) Facebook’un sahip olduğu platformun ilk 10 milyon kulanıcısına bu hizmeti sunması için onay verdi.

Hindistan, 400 milyondan fazla kullanıcısıyla WhatsApp’ın en büyük pazarı. Mesajlaşma platformu, Şubat 2018’de HDFC Bank ve ICICI Bank ile ortak bir ödeme hizmeti denemişti. Uygulamanın sistemi, NPCI tarafından geliştirilen ve Nisan 2016’da piyasaya sürülen gerçek zamanlı bir ödeme sistemi olan Birleşik Ödemeler Arayüzüne (UPI) dayanıyor.

Dijital ödemelerin yükselişi doğal olarak bankaları da harakete geçirdi. Yerleşik bankalardan kimileri kendi içinde yepyeni dijital çözümler sunarken bazıları da müşterilerin kullanmaya alışkın olduğu mevcut uygulamalar üzerinden bu hizmetlerini sunmaya çalışıyorlar.

KaynakFinTechFutures