Bankalararası Kart Merkezi İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız, her hafta bankacılık ve ödeme teknolojileri dünyasında haftanın öne çıkan gelişmelerini Medium hesabından paylaşıyor. Okan Yıldız’ın kaleminden haftanın önemli FinTech gelişmelerini aktarıyoruz.

COVID-19 salgının ulaştığı boyut, uzun zamandır gündemde olan ancak yaygınlaşması sınırlı olan birçok dijitalleşme hamlesinin hızlanmasına uygun ortam yarattı. Uzaktan çalışma bunlardan sadece birisi… 6 ay önce “birçok şirkette çalışanların %90–95’i evlerinden çalışacak.” deselerdi muhtemelen vereceğimiz yanıt “hadi oradan!” minvalinde olurdu. Islak imza ve fiziki dokümanla ilerleyen süreçlerin şu dönemde uygulanabilir olmaması, dijital imza ve dijital kimlik gibi çözümlerin de yaygınlaşması için yollar aranmasına sebep oluyor. Bu hafta bu konularla ilgili 2 haberi sizlerle paylaşacağım.

McKinsey’nin, salgının küresel ekonomiye ve bunun uzantısı olarak ödemeler dünyasında hizmet veren şirketlerin gelirlerinde yaşanmakta olan daralmaları işaret eden çalışması, haftanın dikkat çeken haberlerinden biriydi. Avrupa’da ise 3 bankacılık grubu, ödemelerin geleceğini ele alan bir rapor hazırladı. Raporda BigTech’in ödemelere duyduğu ilginin oluşturduğu riskler, global kart şemalarına bağlılığı azaltmak amacıyla geliştirilecek anlık ödeme sisteminde düzenleyicilerin desteğinin önemi gibi başlıklara değinilmiş.

Haftanın öne çıkan girişimi ise Plaid oldu. Visa’nın satın aldığı Plaid, yaygınlaşmasını Hollanda ile sürdürdüğü hafta içerisinde Microsoft’la da bir işbirliği yaptı. İşbirliği kapsamında Excel’e açık bankacılık fonksiyonu eklenecek.

Keyifli okumalar…

1. Salgın, Küresel Ekonomiyi ve Ödeme Şirketlerinin Gelirlerini Olumsuz Etkiliyor

McKinsey, ticareti ve turizmi frenleyen COVID-19 salgınının ekonomik büyümeye ve ödeme sistemleri oyuncularının gelirlerine etkisini inceleyen bir çalışma yayınladı.

 • Virüsün ABD ve Avrupa’da 2–3 ay içinde kontrol altına alınacağını varsayan iyimser senaryoda küresel ekonominin %1,5 küçülmesi, ödeme şirketlerinin gelirlerinin ise 2019’a kıyasla %8 azalması bekleniyor.
 • Virüsün Çin’de yeniden canlanacağını, Avrupa’da ve ABD’de daha da yayılacağını varsayan kötümser senaryoda ise küresel ekonomide %4,7, ödeme şirketlerinin gelirlerinde %10-%12 daralma bekleniyor.
 • COVID-19 salgını öncesinde ödeme şirketlerinin gelirlerinin 2020 yılında %6 artması bekleniyordu.

Haftanın FinTech Gelişmeleri – 05.04.2020

Kaynak: NFCWMcKinsey

2. Banka Birlikleri, Yayınladıkları Raporla Avrupa’da Ödemelerin Geleceğini Masaya Yatırdı

Avrupa Birliği’nde (AB) ödemelerin geleceği üzerine bir rapor hazırlayan European Banking Federation (EBF), European Association of Co-operative Banks (EACB) ve European Savings and Retail Banking Group (ESBG) içinde bulunduğumuz dönemin, iyi çalışan ödeme hizmetlerinin önemini ortaya çıkardığına dikkat çekti.

 • Müşteri ihtiyaçlarının değişmesi, düzenlemeler, yeni teknolojiler ve artan rekabetle ödemeler dünyasında köklü değişikliklerin yaşandığına dikkat çekilen raporda aşağıdaki konular vurgulanıyor:
 • BigTech’in ödemelere ilgisinin arttığı günümüzde anlık ödeme çözümleri geliştirmek, AB’nin ödemelerde global kart şemalarına bağlılığını azaltacağı için önem taşıyor.
 • Bu amaç doğrultusunda PEPSI (Pan European Payment System Initiative) çatısı altında alternatif bir ödeme sistemi geliştirmek isteyen bankaların önemli yatırımlar yapması gerekiyor. Bu noktada düzenleyicilerin desteklerini somut olarak göstermesi isteniyor.
 • Geniş bir veri kümesine sahip olan BigTech’in ödeme verisine de sahip olması, vatandaşlar için olumsuz sonuçlar doğurabilir.
 • PSD2’nin getirdiği yenilikler genişletilmeli, veri paylaşımı finansal hizmetlerle sınırlı kalmamalı.
 • Bankalar dijital para birimlerine yönelik çalışmalara karşı değil ancak bu konuda merkez bankalarının sektörle yakın çalışması isteniyor.

Kaynak: Finextra

3. Polonya, eIDAS Sertifikalı Dijital İmza Hizmetini Kullanıma Sunuyor

COVID-19 salgını ile birçok işletmenin kapanması ve uzaktan çalışmaya geçilmesi, ıslak imza ile ilerleyen süreçleri sekteye uğratıyor.

 • Bu sorunu aşmak isteyen Polonya’da ulusal ödeme işleyici KIR, e-imza alanında hizmet veren Cryptomathic isimli şirketle yaptığı işbirliği doğrultusunda dokümanların uzaktan imzalanmasını sağlayan QES isimli eIDAS sertifikalı çözümünü kullanıma sunuyor.
 • Avrupa Birliği’nde dijital kimlikler ile dijital imza süreçlerini basitleştirmeyi ve standartlaştırmayı amaçlayan eIDAS düzenlemesi, Eylül 2018’de yürürlüğe girmişti.
 • QES ile bireyler ve kurumlar, finansal hizmetlerden ve kamu hizmetlerinden yararlanırken yasal olarak bağlayıcılığı olan ve ıslak imzanın yerini tutan dijital onaylar verebilecek.

Kaynak: FinextraPaypersCrowdfund Insider

4. FATF, Dijital Kimlik Uygulamalarının Yaygınlaştırılması için Çağrı Yaptı

Kara para aklamayla ve terörün finansmanıyla mücadelede standartları belirleyen otorite olan Financial Action Task Force (FATF); COVID-19’un yaygınlaştığı şu dönemde devletlere, müşteri kabulünde ve finansal işlemlerde dijital kimlik uygulamalarının yaygınlaşması için finansal kuruluşlar ve diğer işletmelerle çalışma çağrısında bulundu.

 • Kurum, finansal hizmet almak için şubeye gitmenin bireyleri hastalık kapma riskiyle karşı karşıya bıraktığını belirtip dijital/temassız ödemelerin ve dijital müşteri kabulünün virüsün yayılmasını azaltacağına dikkat çekti.
 • Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 39 ülkenin üye olduğu FATF, mart ayında dijital kimlik üzerinde bir doküman da paylaşmıştı.
 • İngiltere’de ise düzenleyici kurum FCA, selfie’lerin, e-posta ile gönderilecek taranmış belgelerin ve OTP’lerin kimlik doğrulama adımında kullanılmasına yönelik esnetme yapıyor.

Kaynak: FinextraFATFBiometric Update

5. Microsoft, Plaid İşbirliğiyle Excel’e “Money in Excel” İsimli Açık Bankacılık Tabanlı Özellik Ekliyor

Finans kurumlarındaki müşteri verilerine üçüncü parti geliştiricilerin erişmesini sağlayan Plaid ile işbirliği yapan Microsoft, Excel’e finansal işlem ve hesap bilgilerinin takip edilebildiği bir özellik ekleyecek.

 • ”Money in Excel” isimli çözümde kullanıcılar, Excel üzerinden banka hesaplarını eşleştirdikten sonra işlemleri ve hesap bakiyelerini tablolar ve grafiklerle takip edebilecek.
 • Önümüzdeki aylarda ABD’de kullanıma sunulacak olan Money in Excel, tekrarlayan ödemeler ve net varlıkla ilgili bilgileri de kullanıcılarla paylaşacak.
 • Plaid; ABD, Kanada ve Avrupa’da 11 bin finansal kuruluştan veri çekilmesini sağlıyor.

Haftanın FinTech Gelişmeleri – 05.04.2020

Kaynak: PlaidFinextra

2008 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği lisans programından mezun olan Okan, aynı üniversitenin Endüstri Mühendisliği programından yüksek lisans derecesine sahiptir. Kariyerine 2009 yılında Garanti Ödeme Sistemleri Risk Analiz ekibinde başlamış ve 2012 yılında Bankalararası Kart Merkezi’ne (BKM) katılmıştır. 2016 yılına kadar BKM’de Strateji ve Bilgi Yönetimi ekibinde görev alan Okan; 2016 yılından bu yana ise çalışmalarını, yeni teknolojilerin ve yaklaşımların ödeme sistemlerine etkisini araştıran ve uygulamalar geliştiren İş Geliştirme ekibi bünyesinde yürütmektedir. Fintech, mobil ödemeler, açık bankacılık, bigtech, blockchain ve yapay zekanın yanı sıra Çin ve Hindistan gibi gelişen pazarlar Okan’ın odaklandığı alanlar arasında yer alıyor.