Siber güvenlik teknolojisi, makine öğrenimi sayesinde hızla gelişen ve değişen tehditlere uyum sağlayan bir teknolojidir. Yapay zeka ise siber tehditlerle mücadele etmenin bir parçası olmuş durumda. Ancak finansal kurumlar buna tam olarak güvenme konusunda dikkatli olmalı.

Finextra Research, 2020 ve sonrasında sektör adına siber güvenlik ve tahminlerin geleceği hakkında bir rapor hazırlamak için son zamanlarda bu alandaki uzmanlarla işbirliği yaptı.

Yapay zeka, finansal hizmetler üzerindeki etkisi nedeniyle büyük ilgi görüyor. Yapay zeka kullanımı endüstrinin birçok alanında zaten kanıtlanmış durumda ve uzmanlar siber güvenlikteki kullanım vakalarının 2020’de hızlanacağını tahmin ediyor.

EY Ortağı Steve Holt konuyla ilgili olarak: “Organizasyonların süreçleri otomatikleştirmek için robotik teknolojiden faydalanmaya çalışması ve müşteri deneyimini çözme, iyileştirme ve bu alandaki yeteneklerini geliştirmeye yardımcı olmak için yapay zekadan yararlanmasının ilginç bir değişim olduğunu düşünüyorum.” ifadelerini kullanıyor.

Holt, kuruluşların tarihsel olarak bir saldırıya uğradıklarını tespit etmek için davranışsal analitiği erken uyarı sistemi olarak nasıl kullandıklarını açıklıyor ve bu mekanizmaları geliştirmek için yeni teknolojiden yararlanacağını tahmin ediyor.

EY ayrıca makine öğrenme sistemlerini kullanarak bir tehdit tespit edildiğinde eylem yollarının bir profilini oluşturabilen müşterilerine de tanık oluyor. Bu da onların işlerini nasıl yapacaklarını ve yanıt süresinizi onlarca dakikadan tek basamaklı dakikalara kadar indirerek hızlandırmalarını sağlar.

Her şeye rağmen finansal kuruluşlar sürekli gelişen suçlulara karşı hazırlıklı olmalı. Siber suçlular, para çalmak veya hileli ödemeler yapmak amacıyla siber saldırılar yapmak yerine, hileli mekaniği yapay zeka motorlarının çalışma biçimine yerleştirerek makine öğrenme süreçlerini hedefleyebilirler. Dolayısıyla siber güvenlikte yapay zeka kullanan aşırı iyimser finansal hizmetler için tehlike söz konusu.

Finextra’nın hazırladığı “The Future of Cybersecurity: 2020 Predictions” adlı raporuna buradan ulaşabilirsiniz.