Goldman Sachs CTO Atte Lahtiranta’ya göre COVID-19 krizi, finansal hizmetler sektöründe teknolojinin yenilikçi kullanımlarını teşvik ediyor. Lahtiranta, Wall Street devinin karantina sürecini başarılı bir şekilde geçirdiğini söylüyor.

Goldman endüstrinin geri kalanı gibi, onbinlerce çalışanının büyük çoğunluğunun uzaktan çalışmak zorunda olduğu bir dünyaya hızla uyum sağlamak zorunda kaldı.

Bankanın CTO’su Lahtiranta şirket içi bir röportajda, geçişin teknoloji ile birlikte kolaylaştığını söylüyor. Goldman’ın kendi uzaktan masaüstü sistemi, mesajlaşma servisi kullanımı Symphony ve şu an her yerde kullanılan Zoom’u bunlara örnek olarak gösterdi.

Lahtiranta, Verizon media Group’tan Goldman Sachs’a katıldıktan birkaç ay sonra pandemi ortaya çıktı. Kendisi bu süreçle ve aradaki fark açısından şu ifadeleri kulanıyor: “Daha sabit ve daha düzenli bir ortam olduğunu düşünüyordum. Salgın sonrası bu duruma ne kadar hızlı adapte olduğumuzu anlayamadım. Büyük teknoloji şirketlerinden insanlar ‘bakın biz bu duruma nasıl uyum sağladık’ dediklerinde ‘asıl siz bunu finans sektöründe nasıl başardığımızı görün’ diyeceğim.

Lahtiranta, endüstrinin son yıllarda kamusal bulut teknolojilerini benimsemesinin firmalara “çok yönlü bir teknoloji tabanı” sağladığını söylüyor. Bu da şirketlere kriz sürecinde ve sonrasında hızlı değişiklikler yapabilmesine imkan tanıyor. Lahtiranta şirket olarak yeni teknolojileri benimseyeceklerini ve buna liderlik yapacaklarını da sözlerine ekliyor.