Finansal hizmetler platformu SoFi, bankalar ve ödeme şirketleri için altyapı hizmeti sunan Galileo’yu 1,2 milyar dolara satın alıyor.

Salt Lake City merkezli Galileo, Chime, Robinhood, Monzo, Revolut, Transferwise ve Varo gibi dünyanın en iyi fintech girişimleri için API altyapı katmanını sağlıyor.

Firmanın API’leri, bu oyuncular tarafından yeni finansal hesapların açılması ve doğrulanması, ödeme kartlarının düzenlenmesi ve işlenmesi ve yeni ürünlerin piyasaya sürülmesi ile ilgili her şey için kullanılıyor. Şirket Mart ayında 53 milyar dolarlık yıllık ödeme hacmi işledi.

SoFi ise hayatına öğrenci finansmanı sağlayan bir şirket olara başlamıştı ancak gün geçtikçe hizmet yelpazesini genişletiyor. 2017 yılında mobil bankacılık şirketi Zenbanx’ı satın almıştı. Geçtiğimiz yıl ise SoFi Invest platformunda kripto para ticareti yapabilmek için Coinbase ile birlikte çalıştı.

Kredi platformu, Galileo ile birlikte önemli bir çeşitlendirme sağlayarak ürünlerinin erişimini diğer Galileo ortaklarına genişletmek istiyor.

Satın alım sonrası Galileo, SoFi’ın bir yan kuruluşu olarak CEO Clay Wilkes tarafından yönetilmeye devam edecek.

SoFi’ın CEO’su Anthony Nato konuyla ilgili olarak: “Kendi doğrudan çabalarımızla insanların finansal bağımsızlığa ulaşmalarına yardımcı olma misyonumuzu devam ettirirken, Galileo ile dünyanın finansal bağımsızlığa ulaşmasına yardımcı olmak için daha geniş bir ekosistemdeki şirketlerin bize katılmasını sağlayabiliriz.” ifadelerini kullandı.