Avrupa Güvenli İşlemler Birliği (EAST) 2019 yılında, terminal sahtekarlığının yüzde 35 arttığını bildiren Avrupa Ödeme Terminali Suç Raporu’nu yayınladı.

Rapora göre ödeme terminali ile ilişkili sahtekarlık saldırıları 13.511’den 18.217 seviyesine kadar çıktı. ATM işleminin tersine çevrilmesine yönelik saldırılarda yüzde 87 oranında bir artış gözlenirken kart sahteciliği ise yüzde 21 oranında azalarak tüm zamanların en düşük seviyesine geriledi.

EAST Direktörü Lachlan Gunn konuyla ilgili olarak: “Terminal sahtekarlığı olaylarındaki genel artışa rağmen, rapor edilen toplam kayıplar neredeyse değişmedi. İşlemi tersine çevirme sahtekarlığı 5,2 milyon Euro’ya yükseldi ancak kart sahteciliğindeki azalma toplam kaybın sabit kalmasına yardımcı oldu.” ifadelerini kullandı.

Rapora göre 2019 yılındaki toplam kayıp 249 milyon euro, 2018’de bu değer 247 milyon euro seviyesindeydi. Kart sahteciliği nedeniyle yaşanan kayıplar ise 2,5 milyon Euro’ya geriledi.

ATM ile ilişkili fiziksel saldırılarda yüzde 0,5 oranında artış gözlemlendi. ATM hırsızlığı yüzde 11 oranında düşüş gösterdi. ATM patlatma saldırıları ise yüzde 7 oranında düştü. ATM ilişkili fiziksel saldırılara bağlı kayıplar 2018’de bildirilen 36 milyon Euro’dan yüzde 39 oranında düşüşle 22 milyon Euro’ya geriledi.

Yapılan saldırılarda artış gözlenirken toplam para kaybında pek bir değişiklik olmadı. Finansal kuruluşlar toplam kaybın azalması için güvenlik çözümlerine yönelik yatırımlarını artırıyorlar. Blokzinciri ve yapay zeka gibi yenilikçi teknolojiler siber güvenlik alanında daha sık kullanılmaya başlandıkça bu tür saldırılarda oluşan kaybın da minimuma inmesi bekleniyor.

Finansal servislerin gelişmesi güvenlik teknolojilerine bağlı

KaynakFinextra