Açık bankacılık girişimi CreditKudos, AlbionVC liderliğindeki A Serisi fonlama turunda 5 milyon £ topladı. AlbionVC’ye bir grup fintech melek yatırımcısı katıldı (Christian Faes of LendInvest,  Entrepreneur First, TriplePoint, Plug & Play Ventures, and Ascension Ventures’ Fair by Design)

CreditKudos, geleneksel kredi puanlamasını “sabitlemeye” çalışan bir Fintech’tir. Şirketin kurucularından biri, ABD’de birkaç yıl çalıştıktan sonra İngiltere’ye geri döndüğünde “düşük kredi puanı” ile karşı karşıya kalır. Yaşadığı bu sıkıntılı durum nedeniyle  “meydan okuyan kredi bürosu” olma amacıyla CreditKudos’u kurmaya karar verir.

CreditKudos CEO ve kurucu ortağı Freddy Kelly ürünlerini kısaca şu şekilde ifade ediyor:

“Farklı bir Kredi Referans firmasıyız. Açık Bankacılık finanasal verilerini kullanarak daha iyi ve daha adil kredi kararları alabiliyoruz. Yakın zamanda duyurusu yapılan “Gelir İstikrar Puanları” CreditKudos’un hizmetlerine örnek olarak verilebilir. Bu özellik, kredi taahhüt sürecini kolaylaştırmak için açık bankacılık uygulamalarından  yararlanmaktadır. Aynı zamanda açık bankacılığın neleri başarabileceğinin de simgesi durumundadır.” 

“Geleneksel olarak, kredi puanları geçmiş borçlanma tarihçesi ve kredi kullanma sıklığı gibi bir kaç basit kontrole dayanarak hesaplanmaktadır. Bu mevcut puanlamalar bireyin günlük gelir ve giderlerini dikkate almadığı için finansal açıdan çok sağlıklı olmamakta, bu sebeple birçok borçlu ya daha yüksek faiz oranları ile kredi ödemesi yapmak durumunda kalmakta ya da kredi taleplerine red almaktadır.  Elbette CreditKudos’un geleneksel bankacılık sisteminde köklü rakipleri bulunuyor. Ancak CreditKudos hizmeti,herkes için kredi derecelendirme sürecini iyileştirecektir.”

Geçtiğimiz Kasım ayında, CreditKudos hizmetini kullanmak için anlaşan ClearScore’un COO’su Andy Sleigh, “İngiltere nüfusunun büyük bir kısmı finansal kurumlardan yetersiz hizmet alıyorlar, müşteriler CreditKudos ile ortaklık kurarak, bu paradigmayı değiştirebilirler. Kredi verme süreçlerini ve satın alınabilirlik değerlendirmelerini açık bankacılık entegrasyonumuz aracılığıyla iyileştirmek suretiyle kredi verenlere daha fazla bilgi sağlayarak, kredi piyasasını daha önce red alan binlerce kullanıcıya açacağız. Ayrıca, araştırmalarımız CreditScore’un bu şekilde yetersiz hizmet alan nufüsun sadece %5’ine açık bankacılık aracılığı ile hizmet vermesi durumunda aylık 30 milyon sterlin fazla kredi verilebileceğini göstermiştir. Bu kullanıcıların  başka kredi seçeneklerini de kullanmya başlamalarıyla birlikte önümüzdeki aylarda ve yıllarda ciddi şekilde artış gösterecektir.” dedi.

KaynakCrowfundInsidfer
1969 yılında Kocaeli’de doğan Nesrin İlker Peker, 1991 yılında ODTÜ Matematik Bölümü’nden mezun oldu ve aynı yıl İş Bankası Bilgi İşlem Müdürlüğü’nde Yazılım Uzmanı olarak işe başladı. 2004 yılında Yazılım Geliştirme Müdürlüğü’nde Müdür Yardımcısı olan Peker, 2012 yılında Direktör olarak banka iştiraki Softtech A.Ş. de görevlendirildi. 20 yılı aşkın bir süre İş Bankası’nın kartlı ödeme sistemleri altyapı ve yazılımlarının geliştirilmesi konusunda yöneticilik yaptı. 2019 Ocak ayından itibaren kartlı ödeme sistemleri danışmanlığı vermektedir. Nesrin İlker Peker İngilizce ve Fransızca bilmektedir, evli ve iki çocuk annesidir.