8 Nisan’da Fintech Futures’de çıkan habere göre, Financial Times, Bakanlığın özellikle erken aşama şirketleri çöküşten kurtarmak için Birleşik Krallık startup endüstrisine yeni finansal destek üzerinde çalışmakta oldukları konusında haber yaptı.

İngiltere’de açıklanan geniş çaplı destek paketlerine rağmen, henüz kar yapma aşamasına gelmedikleri için, bir çok startup ‘in hükümetin yardım kredi paketlerinden yaralanabilecek özelliklere sahip olmadıkları ve alternatif yardım paketlerine ihtiyaç duydukları gözlemleniyor.

Brent Hoberman’in başkanlık ettiği Founders Forum bir müddet önce, Boris Johnson’a yazdığı mektupta, bu soruna değinerek, destek alamayan binlerce startupin bu durum karşısında önümüzdeki aylarda çöküş yaşayacağını bildirdi. Yetkililer ve yatırımcıların FT’a yaptıkları açıklamalarda, Hazine’nin mevcut corona döneminde, özellikle erken aşama firmaların nasıl en iyi desteklenebileceği konusundaki görüş ve önerileri değerlendirdiğini söylediler. Alternatiflerden bağzıları krizden sonra ödenmesi mümkün olan kredi kanalının açılması ya da yine firma üzerinde devletin hisse karşılığı çevrilebilir kredilerin kullanıma açması olabilir.

Bu çözüm aşamasında VC’ lerin (girişim sermaye şirketleri ) uzmanlığına ihtiyaç duyulacak gibi görünüyor. Amaç erken aşama şirketin, devletin sağladığı kaynağı basit bir  nakit akışından farklı değerlendirmesine imkan tanıması ve yine hükümetin yaptığı yatırımın daha sağlam zemine oturmasını sağlamak olacaktır. Bu model aslında halihazırda tüm sektörü etkileyebilecek daha büyük şirketler için UK’de kullanılan bir sistem.

Bir çok erken aşama şirket pandemi döneminde, fonlamalarını garantiye alamadıklarından, bu startup paketi onların işlerini sürdürmesi için bir cansuyu olabilecek gibi gözüküyor. UK orijinli fintech İkigai’nin kurucu ortağı, Maurizio Kaiser, Fintech Futures’e yaptığı açıklamada mevcut iklimin bir nesil startup’i tamamen silip süpürmesinin ihtimal dahilinde olduğunu, ancak bir sonraki seride yatırım yapamayacak bir sürü yatırımcıyı da ayni sonun bekledigini belirtti.

Yazar: Aylin Alkan

FinTech İstanbul – E-Posta Bülteni – 5 Eylül 2017
Symrna Capital LTD‘in Londra ortağı ve İngiltere merkezli UKbasecamp’in FinTech mentoru olarak çalışan Alkan, piyasalar, perakende bankacılık, fon yönetimi, yatırım bankacılığı ve varlık yönetimi alanlarında 22 yılı aşkın deneyime sahip. Türkiye’de son 15 yıl uluslararası bir bankada varlık yönetimi alanında iş geliştirme, satış ve pazarlamadan sorumlu direktör olarak çalışan Aylin Alkan, Türk bankacılık sektöründe kamu ve özel sektör ile çalışıp, melek yatırımcı konseptini yaratan ilk ve tek projenin lideri oldu. Türkiye’de “iş melekleri ortak yatırım fonu’ kurmak için çalışan ilk gruba liderlik eden Alkan, TEB melek yatırımcı kulübünün akredite üyesidir. Evli ve iki çocuk annesi olan Aylin Alkan, Londra’da yaşıyor.