Çin Merkez Bankası (People’s Bank of China) tarafından henüz resmi bir açıklama yapılmayan fakat Çin sosyal medya ağlarında paylaşılan bir mobil uygulamanın ekran görüntülerine göre, Çin’in en büyük devlet bankalarından biri olan Çin Ziraat Bankası’nın (ABC), ülkenin merkez bankası dijital para birimine yönelik bir cüzdan için ön ara yüz geliştirdiğini gösteriyor. Çin Merkez Bankası tarafından 5 yıl önce başlatılan, 80’den fazla patent alınan ve yüksek gizlilikle sürdürülen dijital para çalışmaları hakkında ekran görüntüleri bu açıdan bizlere ilk somut izlenimi veriyor.

Bankanın domainine bağlı bir site aracılığıyla indirilebilen test uygulamasına, hem iOS hem de Android cihazlardan erişebilmek mümkün. Uygulamayı indirdikten sonra kullanıcılara bir kayıt seçeneği sunuluyor; fakat, test modunda sadece önceden belirlenmiş kısıtlı sayıdaki kullanıcıların kayıt işlemini tamamlamasına izin veriliyor. Ayrıca, kayıt aşamasında pilot çalışmanın şu an için Shenzhen, Xiong’an, Chengdu ve Suzhou şehirlerini kapsadığı anlaşılıyor.

Dijital Para/Elektronik Ödeme (DC/EP) cüzdanının ara yüzü online ödeme platformları Alipay ve WeChat Pay’e benzerlik gösteriyor. Bildiğimiz üzere, dijital para çalışmalarına dört büyük devlet bankası (ICBC, ABC, BoC ve CCB),üç ana telekom operatörü (China Mobile, China Telecom ve China Unicom) ile Alipay ve WeChat Pay de katılıyor.

Ekran görüntüleri, kapalı test sürümündeki cüzdanın QR kod ile ödeme, para transferi, fon yönetimi, işlem bilgisi sorgulama gibi temel fonksiyonlara sahip olduğunu gösteriyor. NFC teknolojisi sayesinde, kullanıcıların internet bağlantısı olmadan cihazlarını basitçe birbirine dokundurarak para transferi yapabilmesi de bir başka özellik olarak öne çıkıyor. Ek olarak, kullanıcılar cüzdanlarına banka kartlarını da tanımlayabiliyorlar. Aşağıda uygulama ana ekranına ait ekran görüntüsünü görebilirsiniz.

Daha öncesinde Facebook’un Libra projesini duyurması ve geliştirmelerine başlaması, Çin Merkez Bankası başta olmak üzere, merkez bankaları üzerinde uyarıcı bir etki oluşturmuştu. Önemli G20 ülkeleri de dahil olmak üzere birçok ülke merkez bankası, Libra’nın ya da ileride benzer bir başka projenin potansiyel tehdidine karşı çalışmalarını hızlandırmış ya da takviminde değişikliğe gitmişti.

Koronavirüs etkisiyle kullanıcı davranış ve alışkanlıklarının hızla değiştiği, nakit kullanımının azaldığı, online harcamaların ve kartlı ödemelerin arttığı günümüz şartları ve sonrası, genel olarak dijital para çalışmalarını ve nakitsiz topluma doğru geçişi ivmelendirecek ve dijital paraların benimsenmesini kolaylaştıracaktır. Bu haber ile birlikte ilk domino taşının düştüğünü söyleyebiliriz.

Yazar: Avni Güven