235 yıllık köklü tarihiyle Bank of England yani Birleşik Krallık Merkez Bankası, dijital para projesine hız vermiş görünüyor. Proje için fikrine başvurulan isimlerden birisi ise hiç yabancı değil; Prof. Dr. Emin Gün Sirer.

Nakit kullanımındaki azalma ve Facebook Libra gibi özel çalışmalara artan ilgi merkez bankalarının dijital para projelerini hızlandırıyor. Bu bağlamda Bank of England (BoE) geçtiğimiz hafta, dijital para alanındaki uzmanlarla özel bir webinar düzenledi.

Webinar’a katılan isimlerden birisi de Türkiye’de kriptoloji, blokzinciri ve kripto paralar alanında oldukça tanınmış isimler arasında yer alan, Cornell Ünivesitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emin Gün Sirer oldu. Sirer Forbes’a verdiği röportajda, dijital para birimlerine ilginin artmasını ve dünyadaki farklı varlık ve para birimlerinin sınırsız değişim potansiyelini görmenin harika olduğunu belirtti.

Blokzinciri ve dijital para birimleri üzerindeki uzmanlığıyla bilinen Sirer, Şu anda Ava Labs’ın CEO’su olarak çalışmalarına devam ediyor. Kendisi Bitcoin daha ortaya çıkmadan 5 sene önce, 2003 yılında, P2P dijital para birimi Karma’yı yaratmıştı. Sirer’in bu deneyimi göz önüne alındığında Bank of England yetkililerinin konuyla ilgili olarak Sirer’in görüşlerini alması sürpriz olmadı.

Sirer ile yapılan röportajdan çıkarılabilecek üç önemli nokta şöyle:

  • Sirer, Bitcoin’in, Facebook’un Libra’sının veya egemen bir merkez bankası dijital para biriminin dünya için ideal dijital para biçimi olduğuna inanmıyor.
  • Bank of England’ın kamu-özel sektör ortaklığında bir CBDC geliştirme sürecini, Facebook’un Libra’sının kapalı gelişimi ve modelinin aksine dijital para birimi sistemi ve platformu oluşturmanın doğru yolu olarak görüyor.
  • Sirer, üzerinde çalıştıkları yeni platformu yarı izinli bir blokzinciri ağı olarak tanımlıyor.

Jason Brett’in Forbes için Emin Gün Sirer ile yaptığı röportajın tamamına buradan ulaşabilirsiniz.