Bankalararası Kart Merkezi İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız, her hafta bankacılık ve ödeme teknolojileri dünyasında haftanın öne çıkan gelişmelerini Medium hesabından paylaşıyor. Okan Yıldız’ın kaleminden haftanın önemli FinTech gelişmelerini aktarıyoruz.

Finans dünyasının eski hareketli günlerine döneceğinin sinyallerini veren bir haftayı geride bıraktık. Stripe, Robinhood, Airwallex, Trade Republic, Onfido gibi fintech’ler, salgın öncesinde başlattıkları yatırım görüşmelerini sonuçlandırmayı başardı. Bu olumlu gelişmeler eşliğinde bankaların farklı kavram ve teknolojilerle ilgili çalışmalarını da takip ettik. Mizuho dijital kimlik, CaixaBank ise kuantum bilgisayarlarla ilgili çalışmalarına dair duyurular yaptı. Düzenleyicilerin yakın takibinde olan Libra, projede düzenleyicileri ikna etmeye yönelik bazı değişiklikler yaparak İsviçre’de ödeme sistemi lisansı başvurusu yaptı.

Google’ın kendi markasını taşıyan bir kart çıkaracağına dair iddiaların gündeme geldiği haftanın bir diğer ilgi çekici konusu ise ABD’de dağıtılacak teşviklerdi. Teşviklerin dağıtılmasında en büyük sorunlardan biri, banka hesabı olmayan kişilere yardımların nasıl ulaştırılacağıydı. Fiziksel çeklerin posta yoluyla gönderilmesinin yanı sıra ön ödemeli kartlara aktarım yapılmasının önünün açılmasıyla Mastercard, Walmart, 7-Eleven gibi oyuncular ön ödemeli kartlarının kullanımını arttırmak amacıyla adımlar attı.

Sağlıklı günler…

1. Mizuho, Dijital Kimlik Üzerine Kavram İspatı Çalışması Yapacak

Mizuho Bank, yüz tanıma ve cihaz konumu tabanlı bir dijital kimlik çözümü geliştirmek için kavram ispatı çalışması yapacağını duyurdu.

•11 Mayıs’tan 9 Ekim’e kadar sürecek denemelerde Google Cloud Japan, Nomura Research Institute (NRI) ve DAI Nippon Printing ile işbirliği yapılacak.

•Google Cloud’un teknik destek vereceği çalışmada NRI bir online bankacılık uygulaması geliştirecek, DAI ise yüz tanıma tabanlı doğrulama çözümünü sağlayan taraf olacak. Mizuho ise denemelerin tasarımında ve sonuçların doğrulanmasında rol alacak.

•Ortaya çıkarılacak olan çözümün müşterini tanı süreçlerinde ve online bankacılık kanallarında müşteri doğrulama adımında kullanılması hedefleniyor.

Kaynak: FinextraPaypers

2. Ön Ödemeli Kartlar, Banka Hesabı Olmayan Kişilerin Teşvik Ödemelerine Hızlıca Erişmesini Sağlayacak

ABD’de teşvikleri dağıtma sürecini koordine eden vergi idaresi IRS (Internal Revenue Service) ödemeleri yapmaya başladı.

•İlk ödemeler, son 2 yılda vergi beyanında bulunanların banka hesaplarına yapılacak. 80 milyon hanehalkı bu kapsama giriyor.

•Ancak bu kapsama girmeyenler veya banka hesabı olmayanlar, ödemelerin ön ödemeli kartlarına aktarılmasını isteyebilecek. Bunun için bireylerin IRS’in geliştirdiği “Get My Payment” isimli sistem üzerinden bu yönde talepte bulunmak gerekiyor. Bu doğrultuda Mastercard, Walmart, 7-Eleven gibi oyuncuların çalışmalar yaptığı öğrenildi.

•Mastercard, bu seçeneğin işaretlenmesi için ABD’lileri eğitmeye başlarken Walmart, haziran sonuna kadar ön ödemeli kartı için aylık ücret almayacağını açıkladı. 7-Eleven ise Trans@ct isimli kartına yönelik iletişim çalışmaları yapıyor.

•Yardımların ön ödemeli kartlara aktarılması, özellikle fiziksel çeklerin kendisine ulaşmasını beklemek zorunda kalacak olan bankasız kişiler için akılcı bir seçenek olarak görülüyor.

Kaynak: WalmartPR NewswireBusiness Insider Intelligence

3. Libra Association, Ödeme Sistemi Lisansı için Başvurusunu FINMA’ya İletti

Facebook öncülüğünde hayata geçirilmesi planlanan ve haziran ayında tanıtılan dijital para projesi Libra, finansal piyasalar için bir tehdit olarak algılanmış ve düzenleyicilerin eleştirilerinin hedefi olmuştu.

•Eleştirileri dikkate alan Libra Association, dijital cüzdan Calibra’da hem farklı para birimleri destekli Libra’nın hem de tek bir ülkenin para birimi destekli sabit coin’lerin yer alacağını açıkladı.

•Bu durum, “geri adım atmak” olarak yorumlanıyor. Proje ilk duyurulduğunda Libra, küresel ödeme sistemlerine bir alternatif olarak görülürken şimdi PayPal gibi standart bir dijital ödeme hizmeti olarak değerlendiriliyor.

•Libra’nın özelliklerini anlatan güncel makaleye linkten erişebilirsiniz.

•Cenevre merkezli Libra Association operasyonel maliyetlerinin üyeleri tarafından karşılandığı, Facebook’un payının %10’dan az olduğunu ve ödeme sistemi lisansı almak için İsviçre’deki düzenleyici kurum FINMA’ya (Financial Market Supervisory Authority) başvuru yapıldığını açıkladı.

•Projenin orijinal halinden farklılaştığını belirten FINMA ise Libra’nın küresel etkisinden dolayı karar vermeden önce diğer ülkelerdeki merkez bankaları ve düzenleyicilerle de değerlendirmelerde bulunacak.

Kaynak: CNBCForbesFinextra

4. Google Kendi Kartını Çıkarmaya Hazırlanıyor

Teknoloji şirketlerinin ödemelere ilgisi giderek artıyor. Geçen yıl Apple Card kullanıma sunulurken önceki hafta Huawei Card duyurulmuştu. Bu hafta ise Google’ın kendi kartını çıkaracağı iddia edildi.

Citi ve Stanford Federal Credit Union gibi geleneksel bankalarla işbirliği yapılması beklenen kartın bir debit kart olacağı belirtiliyor.

•İsmi henüz net olmayan karta ait sızan görsellerde Visa logolu çipli bir kart olduğu görülüyor.

•Kartın, Google için yeni gelir ve veri kaynakları yaratabileceğine dikkat çekiliyor. İşlem verisine sahip olacak Google’ın reklamların etkilerini daha etkin biçimde ölçebileceği ve hedefleme yapabileceği belirtiliyor. Ancak finansal hizmetlerden elde edilen bilgilerin farklı çözümlerde kullanılması, BigTech’e karşı temkinli duran düzenleyicilerin nasıl yaklaşacağı merak edilen konulardan biri olacaktır.

Kaynak: Techcrunch

5. CaixaBank, Kuantum Hesaplama Üzerine Çalışmalarına Devam Ediyor

Ağustos ayında yaptığı açıklamada konut kredisi ve hazine bonosu risk değerlendirme süreçlerinde kuantum bilgisayarları denediğini duyuran CaixaBank, bu çalışmalarında yeni aşamaya geçti. Banka ilk denemelerde IBM’in açık kaynak kuantum hesaplama çözümü Qiskit’i kullanmıştı.

•Bu kez farklı aşamalarda kuantum ve geleneksel hesaplamanın kullanıldığı hibrit bir yapıyı deneyen banka, geliştirdiği makine öğrenmesi algoritması ile klasik yöntemle ulaşılan sonuçların aynısına daha kısa sürede ulaşıldığını açıkladı.

•Risk analiz süreçlerinde yapılan bu denemeler, 1.000 kişilik test verisi üzerinde yapıldı.

•Farklı alanlarda kuantum bilgisayarları test etmeye devam edeceğini vurgulayan banka, teknolojinin henüz ticari uygulamalarda kullanılacak düzeyde olmadığına ve bunun biraz zaman alacağına inanıyor.

Kaynak: FinextraCaixaBank

2008 yılında İTÜ İşletme Mühendisliği lisans programından mezun olan Okan, aynı üniversitenin Endüstri Mühendisliği programından yüksek lisans derecesine sahiptir. Kariyerine 2009 yılında Garanti Ödeme Sistemleri Risk Analiz ekibinde başlamış ve 2012 yılında Bankalararası Kart Merkezi’ne (BKM) katılmıştır. 2016 yılına kadar BKM’de Strateji ve Bilgi Yönetimi ekibinde görev alan Okan, 2016 yılında yeni teknolojilerin ve yaklaşımların ödeme sistemlerine etkisini araştıran ve uygulamalar geliştiren İş Geliştirme ekibine katılmıştır. Fintech, mobil ödemeler, açık bankacılık, BigTech, blockchain ve yapay zekanın yanı sıra Çin ve Hindistan gibi gelişen pazarlara odaklanan Okan, BKM’nin hayata geçirdiği blockchain ve yapay zeka projelerinde de rol almıştır. Fintech dünyasındaki gelişmeleri derlediği haftalık bültenler kaleme alan Okan, kariyerini Haziran 2021’den bu yana Inveo Yatırım Holding’de sürdürmektedir.